Przejdź do treści

Czy warto robić test na depresję?

test na depresje
Podziel się:

Każdy człowiek w swoim życiu przechodzi trudne chwile, jednak w obecnych czasach co raz więcej osób zadaje sobie pytanie: „Czy mam depresję?” Jest ona chorobą cywilizacyjną, która bardzo utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. Wychodząc na przeciw strasznemu rozpowszechnianiu się tej choroby bardzo często możemy spotkać się internetowymi testami na depresje. Czy warto je robić i jeśli tak, to dla kogo są one przeznaczone? Czy takie testy dają wiarygodne wyniki?

Dla kogo jest przeznaczony test na depresje?

Nie każdy, kto czuje się smutny musi mieć depresje. Ta choroba jest zdecydowanie bardziej złożona. Należy pamiętać, że nie wszystkie objawy depresji możemy dostrzec od razu. Część z nich lepiej są w stanie dostrzec osoby postronne. Wiele osób mając wahania nastroju zastanawia się nad tym, czy to już są objawy depresji. W internecie możemy znaleźć test dla depresje, ale kto powinien się nim zainteresować? Tak naprawdę każda osoba, która dostrzega u siebie stany depresyjne oraz stany lękoweLeczenie depresji niestety często trwa bardzo długo, dlatego bardzo ważne jest, aby jak najszybciej wykryć jej rozwój. Szczerze mówiąc powinna go wykonać każda osoba, która dostrzega niepokojące zmiany w swoim nastroju, niezależnie od wieku w jakim jest. Lepiej, aby wynik wskazywał na brak depresji, niż aby ktoś zbyt późno uświadomił sobie, że jest chory.

Czy test na depresje jest wiarygodny?

Taki test składa się z pytań pomagających określić stan zdrowia psychicznego, wyłapuje on niejako objawy depresji.  Test może wskazać, że rzeczywiście emocje, które odczuwamy wskazują na pewne zaburzenia. W wielu placówkach terapeutycznych specjaliści również wykonują swoim pacjentom test na depresje. Czasem widząc często zasmuconą bliską osobę, możemy się zastanawiać, czy nie boryka się ona jakąś odmianą depresji. Względem takich osób należy zachować bardzo dużą delikatność oraz wykazywać współczucie. Warto w subtelny sposób zasugerować zrobienie takiego testu, lub od razu udanie się do lekarza. Czasem jednak osoba chora, może nie dostrzegać, że występują u niej stany depresyjne. Należy pamiętać, że wykonanie testu nigdy nie zaszkodzi, może on jedynie uświadomić, że należy podjąć leczenie depresji.  W takim wypadku nie należy zwlekać z konsultacja lekarską.

Czy test na depresje pomoże wykryć jej różne odmiany?

Warto pamiętać, że nie każda depresja jest taka sama. Inaczej objawia się depresja porodowa, depresja w ciąży, depresja lękowa, oraz depresja dwubiegunowa. Doborem leczenia oczywiście zajmuje się lekarz specjalista, jednak wiele objawów tych wszystkich odmian jest wspólna. Każdy człowiek ma inną osobowość, przeżycia oraz inaczej był wychowywany. Czasem istotny jest także wiek, nieco inaczej przebiega depresja u nastolatków niż u osób starszych. Oznacza to, że nawet tę samą odmianę depresji może przechodzić nieco inaczej. Test na depresje w większości przypadków nie definiuje konkretnego rodzaju depresji, jedynie sugeruje, że istnieje bardzo duże ryzyko występowania stanu chorobowego. Oznacza to, że nie zależnie jakie objawy depresji odczuwamy, to warto wykonać taki test.


Podziel się:
>