Leczenie depresji jest drogą do odzyskania siebie

Leczenie depresji - jak leczy się depresję?
Podziel się:

Depresja to choroba, która może dotknąć każdą istotę ludzką na świecie. Cichy zabójca dobrego samopoczucia, rozprzestrzenia się niczym wirus i nie ma litości dla nikogo. Występowanie depresji jest coraz bardziej powszechne. Depresja u dorosłych, depresja u nastolatków, depresja u kobiet i depresja u mężczyzn, depresja na każdym kontynencie i depresja niezależnie od posiadanego statusu społecznego.

Leczenie depresji – farmakologia

Czasem zdarza się, że lekarz medycyny rodzinnej pierwotnie wypisuję receptę na leki, np. leki antydepresyjne, które ułatwią zasypiania. W trakcie wywiadu, lekarz rodzinny zapozna się z naszymi dolegliwościami i stwierdzi, czy to są objawy depresji. Poleci nam również kontakt z psychiatrą. Na wizytę do poradni psychiatrycznej nie jest wymagane skierowanie. Lekarz psychiatra ma odpowiednie kwalifikacje do leczenia depresji i jej pochodnych stanów, np. stany depresyjne, stany nerwicowe, czy stany lękowe i inne. Obecnie leki antydepresyjne nie są silnie uzależniające. Jeśli podczas brania leków będziemy czuć się gorzej, to istnieje oczywiście możliwość zamienników. Podczas rozmowy i regularnych spotkań z psychiatrą, będzie miał on możliwość poznać naszą chorobę z każdej strony. Dzięki temu zastosuje farmakoterapię dopasowaną do naszych potrzeb.

Leczenie depresji – psychoterapia

Jak leczyć depresję poza środkami antydepresyjnymi? Psychoterapia jest drugą, bardzo ważną składową w pokonywaniu choroby. W takiej sytuacji warto, abyśmy zgłosili się do psychologa, koniecznie terapeuty. Na początku psychoterapeuta przekaże nam niezbędne informacje, jak będzie wyglądała nasza współpraca i opowie jak wyjść z depresji. Regularnie odwiedzanie psychologa i rozmowy z nim pomogą nam ukierunkować siebie na drogę przezwyciężającą chorobę. Przecież psychoterapeuta doskonale wie, jak pomóc osobie z depresją. Terapia może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Także nie zrażajmy się, gdy po kilku tygodniach choroba nie ustąpiła. Psychoterapia to długi, skomplikowany proces.

Leczenie depresji – wkład własny

Bardzo ważne jest, abyśmy zwłaszcza my, pracowali nad sobą. Żeby leczenie depresji przyniosło pożądane efekty, musimy stosować się do zaleceń psychiatry i psychologa. Musimy małymi krokami zmieniać swoje życie i starać się również na własną rękę, poszukiwać rozwiązania problemu i wydostania się z sidła choroby. Depresja nie zniknie samoistnie. Depresja jest chorobą, z którą trzeba walczyć.

Jak rozpoznać depresję?

Nie raz zdarza nam się gorszy dzień albo 2. Nic się nie układa i marzymy o tym, żeby ten dzień skończył się jak najszybciej. To nic złego, że czasem czujemy się kiepsko i nie możemy zmobilizować się do codziennego funkcjonowania. Jadnak w wypadku słabszego samopoczucia, chwilami zastanawiamy się: „Czy mam depresję?”. Rozpoznanie choroby nie jest proste, aczkolwiek możliwe. Najczęściej występujące podstawowe objawy depresji to: ciągłe zmęczenie, obniżony nastrój, rozdrażnienie, nerwowość, odczuwanie przygnębienia, odczuwanie wewnętrznej pustki i beznadziejności, poczucie braku kontroli nad swoim życiem, problemy z łaknienie (niejedzenie lub objadanie się), nieprawidłowości związane ze snem (problemy z zasypianiem, problemy ze spaniem w ciągu). Podczas gdy często odczuwamy takie problemy, powinniśmy wykonać test na depresję, który znajdziemy np. w sieci internetowej. Oczywiście, gdy wykonamy samodzielny test, który wskaże u nas nieprawidłowości, powinniśmy pierwsze skonsultować się ze specjalistą i dopiero wtedy rozpocząć leczenie depresji.

Depresja leczenie – wiele twarzy choroby

Występuje wiele rodzajów depresji, np. depresja lękowa, depresja sezonowa, depresja maskowa, depresja w ciążydepresja poporodowa, depresja dwubiegunowa, depresja psychotyczna i inne. Każdy z rodzajów składa się przede wszystkim z podstawowych objawów. Dodatkowo mogą występować objawy charakterystyczne dla danego rodzaju. Rozpoznanie objawów depresji, nie jest jednoznaczne z tym jaka depresja występuje właśnie u nas. Żeby dowiedzieć się, na co dokładnie cierpimy, musimy rozpocząć leczenie depresji. Lekarz, który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, nie pozostawi nas samych sobie. Konkretnie opisze nam jak walczyć z depresją i  na podstawie obserwacji zleci odpowiednie leki i terapię.


Podziel się: