Wczesne objawy depresji…
Współcześnie całe społeczeństwo jest zabiegane i zapracowane. Towarzyszy nam na co dzień gonitwa i pośpiech. Jest to skutek rozwoju cywilizacyjnego. Niestety rozwojowi cywilizacji towarzyszą też choroby cywilizacyjne. Jedną z nich jest depresja. Chociaż stała się ona jednym z poważniejszych problemów medycyny mało kto ma na jej temat wystarczającą wiedzę. Objawy depresji bardzo często są lekceważone mimo, że zbiera ona coraz większe żniwa. Leczenie depresji jest niekiedy bardzo złożone i skomplikowane i musi w nim uczestniczyć wielu specjalistów. Ważne jest to aby szybko zdiagnozować depresję, inaczej może być chorobą nawet śmiertelną. Tym samym szybsze wykrycie, to skuteczniejsze leczenie. Ale jak rozpoznać depresje? Psychiatrzy dysponują odpowiednimi środkami diagnostycznymi, a psycholodzy mogą wykonywać tzw „testy na depresje”, które są pomocne w diagnostyce i potwierdzeniu tego „czy mam depresje?”. Jeden z takich testów to test prof. Becka- amerykańskiego psychiatrę. W teście mamy wybrać 1 odpowiedź w każdym pytaniu, opisuje to stan w jakim znajduję się osobą w ostatnim okresie czasu. Jest to jeden z najbardziej popularnych test na depresje.
Kluczowe objawy depresji
Czasami rozpoznanie objawów depresji może być trudne. Chorzy na depresje czują, że mają mniej siły, nawet do tego stopnia, że nie mogą wstać z łóżka. Jest im źle, nie czują się komfortowo w codziennych sytuacjach, codzienne wyjście, chociażby na zakupy jest problematyczne. Osoby chore najchętniej zamknęłyby się same w domu. Nie maja ochoty na spotkania z innymi ludźmi, nie są zdolne do skupienia uwagi, nie zależnie od sytuacji. Nic nie cieszy i nic nie daje satysfakcji. Nie chcą rozmawiać z nikim- współpracownikami, przyjaciółmi, rodzinną czy partnerem. Są apatyczne i wycofane. Objawy depresji to również chroniczne zmęczenie, osoby chore nie maja na nic siły. Czas spędzają na leczeniu w łóżku. Dodatkowo tracą apetyt i przestają jeść, co może być niebezpieczne dla ich życia. Depresji mogą towarzyszyć zaburzenia snu. Chorzy często skarżą się na bóle, głównie w okolicy kręgosłupa i bóle głowy. Najgroźniejsze objawy depresji to jednak myśli samobójcze. Kolejna ważna rzeczą są lęki, towarzyszące chorobie, a nawet stany lękowe. Jest to również bardzo niepokojący objaw ponieważ prowadzi do jeszcze większego unikania innych osób, czy uczestnictwa w spotkaniach towarzyskich.
Depresja poporodowa pojawiają się po urodzeniu dziecka. Nie ma reguły na to czy po urodzeniu pierwszego czy kolejnego dziecka. Objawy mogą pojawić się nawet na kilka tygodni od momentu porodu. Oprócz spadku nastroju i negatywnego nastawienia do życia, matka odrzuca dziecko. Nie jest w stanie się nim zajmować.
Niestety coraz częściej obserwujemy depresję wśród nastolatków. Uwagę rodziców powinny zwrócić smutek, oraz pogorszenie się w nauce dziecka. Kolejnym typem depresji jest depresja lękowa.
Podział objawów depresji i jej leczenie
Depresje możemy zdefiniować jako zaburzenia nastroju, utrudniające funkcjonowanie w codziennym życiu. Depresji towarzyszą objawy psychotyczne jak i somatyczne. „Choruje zarówno dusza jak i ciało”. Depresja często towarzyszy wielu chorobom przewlekłym np. chorobom skóry, bezpłodności, zaburzeniom odżywiania (bulimia, anoreksja) czy wszelkiego rodzaju nowotworom lub chorobom autoimmunologicznym.
Leczenie depresji jest złożone. Z reguły jest to połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Tylko tak połączane działanie ma szanse dać pożądany skutek. Ale końcową decyzje, o tym jak ma przebiegać leczenie podejmuje lekarz psychiatra, po dokładnym przeanalizowaniu stanu osoby chorej. Niekiedy depresja wymaga leczenia w szpitalu psychiatrycznym. O tym jak wyjść z depresji możemy dowiedzieć się też od innych chorych, na grupach wsparcia. Można tam od innych chorych dowiedzieć się jak pomóc sobie z depresją. Warto również zajrzeć na stronę projektu NaprawaSkrzydeł.pl, który pomaga wyjść z depresji.