Przejdź do treści

Jak wyjść z depresji? Jak walczyć z depresją?

jak wyjść z depresji
Podziel się:

W ostatnich latach nasze społeczeństwo wydaje się zmieniać swoje nastawienie do zaburzeń psychicznych – coraz więcej osób decyduje się podjąć walkę z depresją i bez wstydu przyznaje się do podjęcia leczenia. Bo naprawdę nie ma się czego wstydzić.

Depresja może spotkać każdego z nas – na skutek traumatycznych przeżyć, w obliczu śmierci kogoś bliskiego, czy po prostu, bez większego powodu, możemy doznawać znacznego obniżenia poziomu nastroju. Nasz mózg to urząd jak każdy inny, więc nie powinno się go bagatelizować, tylko leczyć, tak jak inne części organizmu, lekami oraz odpowiednio dobranymi terapiami. Zobaczmy, jak wyjść z depresji.

Jak wyjść z depresji – wizyta u psychiatry

Jak leczyć depresję wskaże nam psychiatra. Specjalista ten określi, czy mamy depresję, jaki rodzaj i czy towarzyszą jej na przykład stany lękowe, czyli nerwica. Jego podstawowym zadaniem jest dobranie leków, w przypadku depresji najczęściej antydepresantów. W wielu przypadkach leki dobierane są właściwie, tak aby zmniejszyć lub całkiem wyleczyć objawy depresji, dopiero za 2-3 razem. Jeśli antydepresanty nie pomogą, psychiatra może rozpatrzyć wypróbowanie neuroleptyków – leków stosowanych w przypadku zaburzeń psychotycznych, a w bardzo niskich dawkach – również na depresje, najczęściej depresje lękowe.

Jak wyjść z depresji – konsultacja psychologa

Podczas krótkich, ale intensywnych rozmów, z psychiatrą, lekarz nie zawsze ma jak rozpoznać depresję szczegółowo. Każdy przypadek jest inny i wymaga doboru odpowiedniego leczenia. Dlatego lekarz może skierować nas do psychologa w celu dokładnego rozpoznania naszych zaburzeń za pomocą rozmowy i testów na depresję. Z psychologiem możemy odbyć 1-3 spotkaniową konsultację, podczas której przedstawimy mu nasz problem i wspólnie poszukamy rozwiązań. Jeśli to nie wystarczy – psycholog proponuje psychoterapię, czyli dłuższą formę spotkań.

Jak walczyć z depresją – psychoterapia

Długość psychoterapii zależy od nurtu, w jakim jest ona wykonywana. W przypadku złożonych, wieloletnich depresji, choremu proponuje się zwykle terapię psychoanalityczną lub psychodynamiczną, która pozwala na szczegółowe wniknięcie w życie pacjenta i powolne nakierowywanie go, jak wyjść z depresji. W przypadku nerwic lękowych oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych chorego kieruje się zwykle na krótszą terapię behawioralno-poznawczą. Jednak zazwyczaj dwie lub trzy jednostki chorobowe są współobecne, dlatego terapeuci często łączą ze sobą metody z danych nurtów, aby jak najlepiej pomóc choremu.

Depresja – kogo spotyka?

To mit, że zaburzenia nastroju spotykają tylko osoby starsze lub chore. Częsta jest depresja u nastolatków i nie należy jej bagatelizować. Nie myślmy 'on jest młody, minie mu’. Nie umniejszajmy też depresji w ciąży oraz depresji poporodowej. Tak zwany 'baby blues’ może bardzo obciążyć stan psychiczny młodej matki. Obecnie dostęp do internetu na szczęście pozwala wszystkim chorym znaleźć odpowiedź na pytanie jak wyjść z depresji. Nie bójmy się więc sięgać po te metody i prosić o pomoc – zarówno bliskich, jak i specjalistów.

Jak wyjść z depresji – lekka aktywność fizyczna

Próbując pomóc ciężko chorej osobie, nigdy nie stawiajmy  tej metody na pierwszym miejscu. Dopóki stan osoby z depresją nie zostanie wyrównany za pomocą leków oraz terapii aktywności fizyczne nie pomogą, a mogą nawet pogorszyć stan chorego. Jeśli jednak widzimy, że nastrój leczonej osoby zaczyna się poprawiać, spróbujmy namawiać ją na lekkie spacery. Zapytajmy chorego na co ma ochotę – pomocny może być rower, yoga oraz pływanie. Nie namawiajmy osoby z depresją na wizytę w siłowni czy bieganie – w tym momencie może być to dla niej za wiele.


Podziel się:
>