Depresja jest chorobą, która dotyka coraz więcej osób. Choć przez wielu jest lekceważona, warto wiedzieć, że postępująca depresja może być wyjątkowo niebezpieczna. Objawy depresji, które nie mijają przez dłuższy czas, są pierwszym sygnałem ostrzegawczym, który na pewno powinien dać do myślenia. Szczególnie wyniszczające są stany lękowe, które odbierają całą radość życia.
Stany lękowe a depresja. Czy te dwa schorzenia mogą iść w parze?
Jest wiele osób, które zadaje sobie pytanie- czy mam depresję? To właśnie dlatego warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na to, iż faktycznie jest to ta choroba. W tym przypadku nie zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie test na depresje. Przede wszystkim warto nauczyć się obserwować swoich bliskich oraz samego siebie. Warto też wiedzieć, że stany lękowe jak najbardziej mogą towarzyszyć depresji. W takim przypadku ma to swoją oddzielną nazwą i jest nią depresja lękowa.
Na co wskazują stany lękowe i jak rozpoznać depresję lękową?
Stany lękowe nigdy nie są pozytywnymi odczuciami. Osoba, która zmaga się z depresją lękową, już po krótkim czasie czuje się całkowicie wyczerpana. Do najczęstszych objawów zaliczyć można:
- wybuchy paniki
- agresję
- drażliwość
- szybką zmianę nastrojów
Są to objawy nie tylko wyniszczające chorującą osobę, ale także wszystkich jej bliskich. W taki sposób może ujawniać się także depresja u nastolatków, którzy często z racji wieku mają problemy z wyrażaniem emocji. W przypadku zmagania się z depresją lękową jest to jeszcze trudniejsze. Tacy nastolatkowie są rozdrażnieni i agresywni. Ich objawy często bywają mylone z innymi schorzeniami lub po prostu z wybuchowym uosobieniem. Stany depresyjne w przypadku zmagania się z lękową odmianą depresji, są naprawdę nieprzyjemne i nieleczone wiązać się będą z wieloma późniejszymi problemami. Tak, jak w przypadku innych odmian depresji, takich jak chociażby depresja poporodowa, czy podobna w skutkach depresja w ciąży, szybkie rozpoznanie objawów jest niezwykle istotne.
Czy stany lękowe mogą wpłynąć na jakość życia?
Naturalnie stany lękowe znacznie obniżają komfort życia, a chorująca osoba jest rozdrażniona i pełna złości. Zdarza się, iż z tego powodu jest negatywnie oceniana przez społeczeństwo, które dodatkowo jeszcze bardziej się od niej odsuwa. Osoba ze stanami lękowymi zaczyna tracić sens życia i podejmowanie jakichkolwiek czynności staje się dla niej bezsensowne. Osoby z depresją lękową bardzo często mają problemy z wyjściem z domu, ponieważ na każdym kroku obawiają się sytuacji, których nie będą w stanie kontrolować. Obserwacja najbliższych jest niezbędna do tego, aby wiedzieć, jak pomóc osobie z depresją. Na pewno konieczne jest odpowiednie leczenie u terapeuty, ponieważ tylko on jest w stanie tak naprawdę doradzić, jak leczyć depresję, aby zobaczyć szybkie rezultaty. Z całą pewnością przydatne będzie również wsparcie bliskich, którzy pomogą na nowo dostrzec sens życia oraz dać bardzo cenne przekonanie o tym, że nie jest się samym ze wszystkimi swoimi problemami.