Deprecated: Korzystanie z elementor/widgets/widgets_registered uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.5.0! Zamiast tego proszę użyć elementor/widgets/register. in /home/platne/serwer37664/public_html/objawydepresji.pl/wp-includes/functions.php on line 5758
Przejdź do treści

Czy mam depresję? Oznaki depresji. Leczenie depresji

Czy mam depresję? Oznaki Depresji
Podziel się:

Codzienność dobija, po tym co wcześniej cieszyło nie ma ani śladu, a przyszłość maluje się wyłącznie w ciemnych barwach. Wielu z nas chociaż raz w życiu przeżyło podobny stan przygnębienia i zniechęcenia. U niektórych spowodowany jakimś traumatycznym przeżyciem, u innych osobistą porażką lub po prostu sezonową chandrą. Jednak jeśli po tygodniu czy też dwóch stan ten nie mija, zaczynamy zastanawiać się czy to normalne czy może już dotykają nas stany depresyjne. Jeżeli nie ma dnia byś nie zadawał sobie pytania: „czy mam depresję?”, proponujemy w pierwszej kolejności skorzystać z psychologii połączonej z medycyną i wykonać test na depresję stworzony przez amerykańskiego psychiatrę Aarona Becka – więcej na ten temat dowiecie się we wpisie pn. „Test na depresję„, a darmowy test na depresję wykonasz klikając w ten link. A oprócz tego zachęcamy, aby poznać depresję – wroga, z którym być może przyjdzie nam walczyć.

Oznaki depresji i jej rodzaje

Jeśli stan smutku trwa o wiele dłużej niż byś sobie tego życzył, a pytanie „czy mam depresję?” wciąż spędza ci sen z powiek, powinieneś przede wszystkim dowiedzieć się jakie są objawy depresji. Pamiętajmy, że nie każdy głęboki smutek, zniechęcenie do życia czy rozpacz oznacza chorobę. Szczegółowo omówiliśmy oznaki depresji w innym artykule pn. „Depresja objawy. Jakie są objawy depresji?”. Depresję można sklasyfikować również ze względu na jej rodzaj, a wyróżniamy następujące typy:
  • depresja endogenna – spowodowana jest wewnętrznymi czynnikami, które ogólnie można określić jako zaburzenia pracy mózgu o naturze biologicznej;
  • depresja lękowa – charakteryzuje się nagłymi atakami paniki, wybuchami agresji czy niewytłumaczalnego lęku
  • depresja poporodowa – dotykająca kobiety w okresie połogu, a także po jego upływie;
  • depresja w ciąży – choć czas oczekiwania na potomstwo kojarzy się ze szczęśliwym okresem w życiu kobiety, to jednak zdarzają się wyjątki;
  • depresja reaktywna – ściśle związana z urazem psychicznym, który zdecydowanie odmienił świat danej osoby (np. śmierć bliskiej osoby, uczestnictwo w napadzie/wypadku, gwałt, porwanie).
Oznaki depresji

Tego się nie przeczeka – dlaczego leczenie depresji to konieczność?

Kiedy poczytałeś już trochę o tej chorobie, poznałeś objawy depresji, wykonałeś test i na pytanie „czy mam depresję?” jednoznacznie odpowiadasz twierdząco – to bez wahania powinieneś umówić się do lekarza specjalisty. Pamiętaj, że to żaden wstyd czy porażka, gdyż problemy psychiczne mogą dotknąć każdego z nas, bez względu na pozycję społeczną czy wrodzone zdolności. Jeżeli przed wizytą chcesz dowiedzieć się więcej o psychiatrach i tym co odróżnia ich od psychologów – przeczytaj ciekawy wpis pn. „Psycholog a psychiatra. A może hipnoterapia?” umieszczony w serwisie Hipnoterapeuci.pl. Gdy wciąż masz wątpliwości czy stany depresyjne, które cię dotykają są na tyle poważne, aby leczenie depresji było koniecznością, zobacz do czego prowadzą takie zaniechania problemu:
  • trwałe, pesymistyczne postrzeganie świata;
  • odizolowanie się od otoczenia;
  • uzależnienia (głównie alkohol i narkotyki);
  • pogorszenie relacji rodzinnych i przyjacielskich;
  • utrata pozycji zawodowej;
  • obniżenie aktywności fizycznej;
  • samookaleczanie się i rozmyślanie o śmierci.
Nie na darmo mówi się, że nieleczona depresja jest chorobą śmiertelną, gdyż brak reakcji i rozwój choroby często prowadzi do samobójstwa. Tak więc leczenie depresji to nie tylko walka o zdrowie, ale również o życie. Kluczowy jest także moment, w którym zwrócimy się o pomoc. Nie należy czekać na ostre stany depresyjne – jeśli objawy depresji są zauważalne i choć nawet potrafimy jeszcze z nimi funkcjonować, powinniśmy udać się do lekarza.

ZNEUTRALIZUJ SZKODLIWE PRZEKONANIA

Depresja to przede wszystkim choroba systemu przekonań. Odkryj i zneutralizuj własne szkodliwe przekonania, będziesz zaskoczony efektem!

CO W PAKIECIE

Otrzymasz od nas interaktywne nagranie wideo (ok. 35 minut), w którym omówimy zagadnienie depresji i przeprowadzimy ciebie krok po kroku przez proces

Wyjdz z depresji Prod1

Jedyne 97  27 zł!

Leczenie depresji vs profilaktyka, czyli ja zadbać o zdrową psychikę

Nie na wszystko mamy wpływ, nie zawsze naszym zachowaniem możemy sprawić, że nie zachorujemy i objawy depresji nigdy u nas nie wystąpią. Niemniej jednak profilaktyka i dbałość o własne zdrowie psychiczne jest bardzo ważna. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia depresji spróbuj:

  • wysypiać się i zadbać o dobrą jakość snu;
  • codziennie znaleźć czas na relaks i odpoczynek;
  • cieszyć się z małych rzeczy;
  • wprowadzić zdrową dietę;
  • być aktywnym fizycznie;
  • znaleźć swoją pasję i ją pielęgnować;
  • utrzymywać bliskie kontakty z życzliwymi sobie ludźmi.

Podziel się swoją historią i pomóż innym

Gdy mamy gorsze chwile często pomaga nam świadomość, że nie tylko my napotkaliśmy taki problem, nie tylko my jesteśmy do niczego i nie tylko my wciąż się z tym borykamy. Jest to miejsce, w którym możesz się wygadać, a także otrzymać wsparcie. Jest to miejsce, w którym możesz dać innym to, co sam chciałbyś otrzymać. Okaż swoje wsparcie, podziel się swoją historią i odpowiedz słowem otuchy na wpisy innych użytkowników. Pomyśl, że w ten prosty sposób możesz odmienić życie wielu osób.


Podziel się:
  • NoNie pisze:

    Dzisiaj przeczytałam przypadkiem coś o depresji i postanowiłam więcej doczytać. I tak.. okazało się, że ją mam! Od jakiegoś czasu jestem wypalona, nie mam energii a kiedyś wszędzie mnie nosiło. Wieczorem myślę sobie, że najlepiej gdyby kolejny dzień wcale nie nadszedł, żeby go wcale nie było. Mam problemy ze snem, wstaję w środku nocy. Miewam potworne ataki lęku i różne złe myśli.. Nikogo nie obchodzę

  • ona pisze:

    U mnie depresja zaczęła się tak, że nie miałam na nic ochoty, straciłam motywację do robienia czegokolwiek i nawet zwykłe wyjście z domu było dla mnie problemem. Później przyszło poczucie, że moje życie nie ma sensu, dalej pojawiły się problemy z koncentracją i ze snem, przez tą depresję moje życie zaczęło się robić nieznośne. W końcu postanowiłam że udam się na wizytę do psychiatry i obecnie jest ze mną dużo lepiej.

  • >