Przejdź do treści

Depresja objawy. Jakie są objawy depresji?

Depresja objawy. Jakie są objawy depresji.
Podziel się:

Kiepski nastrój, chandra, zniechęcenie, żal czy smutek – to uczucia, które każdy człowiek dobrze zna i chociaż raz w życiu zetknął się z nimi osobiście. I nic w tym dziwnego, wszak chyba niczyjej uwadze nie umknęło, że nasze doczesne życie niekiedy ma bardzo gorzki smak. „W życiu jest czas na śmiech i łzy” – jak mawiają niektórzy – i faktycznie, wystarczy tylko przeczekać i przeżyć te gorsze momenty. Ale kiedy stan ogólnego przygnębienia trwa zbyt długo i staje się ciężki do zniesienia istnieje poważna obawa, że mamy do czynienia z depresją. Żeby jednak móc stawić jej czoła musimy poznać jakie są objawy depresji i to jak skutecznie wyleczyć tę chorobę.

Depresja objawy łatwe do przeoczenia

I choć w dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o ludzkiej psychice i związanych z nią chorobach, to często objawy depresji są niezauważane czy wręcz wypierane przez chorego. Nie chcemy się przyznać do słabości, udajemy, że wszystko jest w porządku traktując objawy depresji jak przejaw nieudolności i domenę życiowych nieudaczników. Nie pomaga również fakt, że depresja objawy, które świadczą o wystąpieniu choroby nie zawsze są proste do zdiagnozowania, dlatego tak wiele osób je lekceważy i pomija w codziennej gonitwie.

Jednakże objawy depresji w żadnym wypadku nie powinny być ignorowane, gdyż same nie ustąpią i stopniowo będą pogarszać nasz stan. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić baczną uwagę.

Jakie są objawy depresji?

Oznaki depresji, które występują najczęściej to głównie:

 • złe samopoczucie;
 • ogólne zniechęcenie i apatia;
 • płaczliwość;
 • nieustający smutek;
 • zaburzenia koncentracji;
 • niskie poczucie własnej wartości;
 • myśli samobójcze;
 • ustawiczny brak energii;
 • utrata zainteresowania wszystkim co kiedyś cieszyło.

Przede wszystkim musimy skupić się na tym jak odróżnić silną chandrę i smutek od depresji. Gorszy dzień, chwilowy emocjonalny dołek czy brak dobrego humoru może przytrafić się każdemu, lecz są dwa istotne czynniki, na które powinniśmy zwrócić uwagę:

 • lęk – depresja związana jest z irracjonalnym lękiem, którego chory nie potrafi wyjaśnić, lecz wciąż go odczuwa;
 • czas trwania – jeżeli symptomy utrzymują się dłużej niż 4-6 tygodni powinniśmy zgłosić się do lekarza specjalisty.

Objawy depresji zdj1

Depresja objawy fizyczne

Podejmując rozważania na temat depresji, jako choroby związanej z ludzką psychiką, głównie mamy na myśli te psychiczne objawy depresji. Poniekąd słusznie, gdyż tych jest z pewnością o wiele więcej, jednak istnieje również druga strona medalu – depresja objawy fizyczne, wśród których możemy wymienić:

 • zaburzenia snu;
 • utratę (lub wzrost) masy ciała;
 • szybkie męczenie się;
 • spadek libido;
 • bladość skóry.

Przyczyna i skutek, czyli jak przebiega leczenie depresji

Depresja to podstępna choroba, która kradnie nam życie i zabiera z niego wszystko to co dobre i piękne. Należy do grupy zaburzeń psychicznych o nieznanych przyczynach, gdyż nie da się jednoznacznie określić skąd się biorą i z czego wynikają objawy depresji. Na tę chorobę może zapaść każdy z nas, bez względu na status społeczny czy wiek. Warto zauważyć, że depresja u nastolatków w dzisiejszych czasach nie należy do rzadkości. Więcej o rodzajach depresji dowiecie się w kolejnym wpisie już niebawem. Gdy jednak spojrzymy na problem ogólnie możemy stwierdzić, że do częstych przyczyn depresji zalicza się: problemy zdrowotne, zaburzenia układu limbicznego, silny stres, utratę kogoś bliskiego, skomplikowaną sytuację rodzinną czy zawodową.

Przyczyny depresji często determinują jej leczenie, jednak powinniśmy pamiętać, że w każdym przypadku jest to proces długotrwały. Najbardziej powszechną metodą jest farmakoterapia, o której decyduje oczywiście lekarz prowadzący (w tym przypadku psychiatra.) To co warto podkreślić – leki antydepresyjne są skuteczne, lecz pierwsze efekty możemy zaobserwować dopiero po miesiącu stosowania. Do tego momentu bardzo ważne jest wsparcie chorego, aby nie zniechęcił się po pierwszych dniach przyjmowania leków. Obok farmakologii, leczenie depresji odbywa się także za pomocą psychoterapii, które daje satysfakcjonujące efekty. Możliwe jest również połączenie obu tych metod celem zoptymalizowania terapii, aby jak najskuteczniej zażegnać objawy depresji.

Podziel się swoją historią i pomóż innym

Gdy mamy gorsze chwile często pomaga nam świadomość, że nie tylko my napotkaliśmy taki problem, nie tylko my jesteśmy do niczego i nie tylko my wciąż się z tym borykamy. Jest to miejsce, w którym możesz się wygadać, a także otrzymać wsparcie. Jest to miejsce, w którym możesz dać innym to, co sam chciałbyś otrzymać. Okaż swoje wsparcie, podziel się swoją historią i odpowiedz słowem otuchy na wpisy innych użytkowników. Pomyśl, że w ten prosty sposób możesz odmienić życie wielu osób.

Darmowy test na depresję

Darmowy test na depresję wykonasz klikając w ten link.


Podziel się:
 • Iskierka pisze:

  Mi nie pomogły żadne leki jedyne co pomogło to systematyczna i długotrwała pomoc psychiatry. Bez pomocy bliskich i rodziny i bez specjalisty który wie jak pomóc nie da się wyjść z tego bagna

 • Olka pisze:

  Stan smutku trwał u mnie jakieś 4 miesiące praktycznie codziennie i nic nie miało dla mnie sensu, nic nie sprawiało radości i było to NAJGORSZE uczucie na całym świecie. Czułam bezradność a przyszłość była tylko w czarnych kolorach, byłam pewna że nic dobrego mnie już nie czeka.. Wycofywałam się ze spotkań ze znajomymi. Ale oni coś zauważyli i porozmawiali z moją mamą i skończyło się to wizytą w poradni psychologicznej. I to było najlepsze co mogło mnie spotkać. Nie było to łatwe ale pokonałam to! Opłaciło się być wytrwałą, wyszłam z tego i modlę się aby to już nigdy więcej nie wróciło! Nie poddawajcie się i skorzystajcie z pomocy, zobaczycie podziękujecie mi na pewno

 • Adam pisze:

  Cześć, mam na imię Adam i mam 24 lata. Uznałem, że podzielę się tym co mnie od dłuższego czasu męczy. Długo zastanawiałem się nad tym czy to depresja czy nie, sam siebie oszukiwałem. Straciłem wszelkie chęci do życia. Miałem już próbę odebrania sobie życia i czuję, że to tylko kwestia czasu.Nie liczy się dla mnie ani zdrowie, ani spłata długów, które wgniatają mnie w coraz większy dołek ale uznaję że to nic nie zmieni. Boli mnie jak innym się udaje. Boję się, chciałbym to zakończyć ale się boję, co jest poi 2giej stronie. Współczuję osobom w podobnej sytuacji, napiszcie czy macie tak samo czy tylko ja jestem tak zepsuty?

  • Ela pisze:

   Witam, jeśli chodzi o długi. To nie koniec świata. Zawsze możesz zgłosić o upadłość fizyczna do Sądu . Będziesz miał Syndyka , dołączysz do tego dokumenty lekarskie że jesteś chory. Latami to będzie trwać . Ale zostaniesz. Uwolniony od długów , chyba że masz majątek , nie wiem ja się ma do rzeczy z osobami które mają majątek , wiem że jeżeli ktoś jest zadłużony i nie ma pieniędzy łatwiej o umorzenie upadłości fizycznej majątkowej . Jeżeli pomoglam to podziękuj. Nie załamuj się .

 • >