Depresja objawy. Jakie są objawy depresji.

Depresja objawy. Jakie są objawy depresji?

Podziel się:

Kiepski nastrój, chandra, zniechęcenie, żal czy smutek – to uczucia, które każdy człowiek dobrze zna i chociaż raz w życiu zetknął się z nimi osobiście. I nic w tym dziwnego, wszak chyba niczyjej uwadze nie umknęło, że nasze doczesne życie niekiedy ma bardzo gorzki smak. „W życiu jest czas na śmiech i łzy” – jak mawiają niektórzy – i faktycznie, wystarczy tylko przeczekać i przeżyć te gorsze momenty. Ale kiedy stan ogólnego przygnębienia trwa zbyt długo i staje się ciężki do zniesienia istnieje poważna obawa, że mamy do czynienia z depresją. Żeby jednak móc stawić jej czoła musimy poznać jakie są objawy depresji i to jak skutecznie wyleczyć tę chorobę.

Depresja objawy łatwe do przeoczenia

I choć w dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o ludzkiej psychice i związanych z nią chorobach, to często objawy depresji są niezauważane czy wręcz wypierane przez chorego. Nie chcemy się przyznać do słabości, udajemy, że wszystko jest w porządku traktując objawy depresji jak przejaw nieudolności i domenę życiowych nieudaczników. Nie pomaga również fakt, że depresja objawy, które świadczą o wystąpieniu choroby nie zawsze są proste do zdiagnozowania, dlatego tak wiele osób je lekceważy i pomija w codziennej gonitwie.

Jednakże objawy depresji w żadnym wypadku nie powinny być ignorowane, gdyż same nie ustąpią i stopniowo będą pogarszać nasz stan. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić baczną uwagę.

Jakie są objawy depresji?

Oznaki depresji, które występują najczęściej to głównie:

 • złe samopoczucie;
 • ogólne zniechęcenie i apatia;
 • płaczliwość;
 • nieustający smutek;
 • zaburzenia koncentracji;
 • niskie poczucie własnej wartości;
 • myśli samobójcze;
 • ustawiczny brak energii;
 • utrata zainteresowania wszystkim co kiedyś cieszyło.

Przede wszystkim musimy skupić się na tym jak odróżnić silną chandrę i smutek od depresji. Gorszy dzień, chwilowy emocjonalny dołek czy brak dobrego humoru może przytrafić się każdemu, lecz są dwa istotne czynniki, na które powinniśmy zwrócić uwagę:

 • lęk – depresja związana jest z irracjonalnym lękiem, którego chory nie potrafi wyjaśnić, lecz wciąż go odczuwa;
 • czas trwania – jeżeli symptomy utrzymują się dłużej niż 4-6 tygodni powinniśmy zgłosić się do lekarza specjalisty.

Objawy depresji zdj1

Depresja objawy fizyczne

Podejmując rozważania na temat depresji, jako choroby związanej z ludzką psychiką, głównie mamy na myśli te psychiczne objawy depresji. Poniekąd słusznie, gdyż tych jest z pewnością o wiele więcej, jednak istnieje również druga strona medalu – depresja objawy fizyczne, wśród których możemy wymienić:

 • zaburzenia snu;
 • utratę (lub wzrost) masy ciała;
 • szybkie męczenie się;
 • spadek libido;
 • bladość skóry.

Przyczyna i skutek, czyli jak przebiega leczenie depresji

Depresja to podstępna choroba, która kradnie nam życie i zabiera z niego wszystko to co dobre i piękne. Należy do grupy zaburzeń psychicznych o nieznanych przyczynach, gdyż nie da się jednoznacznie określić skąd się biorą i z czego wynikają objawy depresji. Na tę chorobę może zapaść każdy z nas, bez względu na status społeczny czy wiek. Warto zauważyć, że depresja u nastolatków w dzisiejszych czasach nie należy do rzadkości. Więcej o rodzajach depresji dowiecie się w kolejnym wpisie już niebawem. Gdy jednak spojrzymy na problem ogólnie możemy stwierdzić, że do częstych przyczyn depresji zalicza się: problemy zdrowotne, zaburzenia układu limbicznego, silny stres, utratę kogoś bliskiego, skomplikowaną sytuację rodzinną czy zawodową.

Przyczyny depresji często determinują jej leczenie, jednak powinniśmy pamiętać, że w każdym przypadku jest to proces długotrwały. Najbardziej powszechną metodą jest farmakoterapia, o której decyduje oczywiście lekarz prowadzący (w tym przypadku psychiatra.) To co warto podkreślić – leki antydepresyjne są skuteczne, lecz pierwsze efekty możemy zaobserwować dopiero po miesiącu stosowania. Do tego momentu bardzo ważne jest wsparcie chorego, aby nie zniechęcił się po pierwszych dniach przyjmowania leków. Obok farmakologii, leczenie depresji odbywa się także za pomocą psychoterapii, które daje satysfakcjonujące efekty. Możliwe jest również połączenie obu tych metod celem zoptymalizowania terapii, aby jak najskuteczniej zażegnać objawy depresji.

Podziel się swoją historią i pomóż innym

Gdy mamy gorsze chwile często pomaga nam świadomość, że nie tylko my napotkaliśmy taki problem, nie tylko my jesteśmy do niczego i nie tylko my wciąż się z tym borykamy. Jest to miejsce, w którym możesz się wygadać, a także otrzymać wsparcie. Jest to miejsce, w którym możesz dać innym to, co sam chciałbyś otrzymać. Okaż swoje wsparcie, podziel się swoją historią i odpowiedz słowem otuchy na wpisy innych użytkowników. Pomyśl, że w ten prosty sposób możesz odmienić życie wielu osób.

Darmowy test na depresję

Darmowy test na depresję wykonasz klikając w ten link.


Podziel się:

4 komentarze

Add a Comment

Twój adres email pozostanie ukryty. Pola wymagane są oznaczone *