Depresja często bywa chorobą dość podstępną. To właśnie z tego powodu zdarza się niekiedy, że objawy depresji można najzwyczajniej w świecie przeoczyć. Warto jednak pozostać czujnym, ponieważ w dużej mierze to właśnie od szybkiego rozpoznania choroby, uzależniony jest pełen powrót do zdrowia. Objawy depresji mogą mieć różne nasilenie i właśnie dlatego warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Warto też wiedzieć, że często depresja u nastolatków przebiega nieco inaczej, niżeli u osób dorosłych.
Objawy depresji- nie każdy smutek wskazuje na chorobę
Niestety w społeczeństwie utarło się pewne błędne przekonanie. Wiele osób zwykło nazywać depresją każde pogorszenie nastroju. Warto jednak wiedzieć, że zły humor, czy smutek niekoniecznie równa się depresji. Depresja to choroba o wiele bardziej złożona, a więc jej objawy nie ograniczają się do jednego gorszego dnia. Zwłaszcza młodzi ludzie często zadają sobie pytanie- czy mam depresje? Warto jednak powtarzać, że chwilowa chandra wcale nie musi wskazywać na chorobę! Często najlepiej dla własnego spokoju po prostu wykonać test na depresję, choć gdy objawy nie ustają, warto udać się do specjalisty.
Jakie są najpopularniejsze objawy depresji?
Aby móc rozważać depresję, z całą pewnością należy obserwować u siebie lub u swoich bliskich pewne konkretne objawy depresji, które utrzymują się przez dłuższy czas. Takie objawy podzielić można na cielesne i duchowe. Aby móc podejrzewać depresję, musi wystąpić ich co najmniej kilka. Wiele osób zastanawia się jak rozpoznać depresję, która na pozór nie daje zbyt wielu objawów. Na pewno warto pozostać czujnym, a w razie wątpliwości zgłosić się do psychologa. Wśród objawów cielesnych można zaobserwować:
- bezsenność
- zaburzenia miesiączkowania u kobiet
- spadek lub wzrost wagi
- brak apetytu
Jeśli natomiast chodzi o objawy duchowe:
- ciągle pogarszające się samopoczucie
- pesymistyczne myśli
- chęć odebrania sobie życia
- poczucie bezsilności i pustki
- brak zdolności do przeżywania radości
- izolowanie się
- stany lękowe
Warto pamiętać, że chwilowy spadek nastroju a długotrwałe stany depresyjne to dwie różne kwestie!
Jak wyglądają objawy depresji w przypadku różnych jej rodzajów?
Depresja ma różne oblicza, a więc objawy depresji mogą różnić się nieco w przypadku jej odmian. Na pewno wśród tych rodzajów często odnotowywana jest depresja poporodowa oraz depresja lękowa. Dla wielu może być zdumiewające, jak często kobietom przytrafia się depresja w ciąży, która nieleczona bardzo często po porodzie przeistacza się właśnie w depresję poporodową. Towarzyszy jej przede wszystkim poczucie bezsilności, obniżona wartość i samoocena, a do tego brak zainteresowania własnym dzieckiem. Jeszcze inne objawy ma lękowa odmiana depresji. Chory częściej popada w paranoje, a lęki sterują jego codziennością, uniemożliwiając mu podejmowanie normalnych czynności.
Aby wiedzieć, jak pomóc osobie z depresją, z całą pewnością warto dowiedzieć się o niej jak najwięcej i zapoznać się ze wszystkimi możliwymi objawami. Tylko dzięki temu można dowiedzieć się, jak walczyć z depresją i kiedy jest najlepszy moment na to, aby skorzystać z pomocy specjalisty. Niestety nieleczona depresja nigdy nie minie sama z siebie, a jej objawy mogą jedynie się nasilać, nawet jeśli przez pewien okres choroba będzie w remisji.