Życie w przewlekłym stresie, zła dieta i brak odpoczynku sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: „czy mam depresje?”. Aby móc wysnuć takowe podejrzenie należy jednak wiedzieć co jest, a co nie jest depresją. Oczywiście ostateczna diagnoza zawsze należy do lekarza. Warto jednak wiedzieć jakie są podstawowe objawy depresji. Dzięki temu będziemy wiedzieć jak pomóc osobie z depresją.
Na jakie objawy depresji zwracać uwagę?
Pierwsze symptomy depresji mogą być łatwe do przeoczenia. Komu z nas nie dokucza bowiem przygnębienie czy smutek? Jeżeli dzieje się to od czasu do czasu, a potem mija, prawdopodobnie nie mamy depresji. Jeśli jednak uporczywy smutek towarzyszy nam dłużej niż dwa tygodnie, powinniśmy bacznie przyjrzeć się swojemu samopoczuciu. Depresji mogą towarzyszyć i bardzo często towarzyszą stany lękowe. Możemy czuć się wówczas zagrożeni, zwłaszcza w miejscach publicznych. Depresja lękowa wymaga leczenia tak samo jak każda inna forma depresji. Wśród innych objawów depresji można wyróżnić: poczucie winy, brak energii, a także płaczliwość. Osoba cierpiąca na tę chorobę może również przejawiać brak zainteresowania życiem towarzyskim, a także życiem seksualnym. Stany depresyjne mogą manifestować się również poprzez brak apetytu. Poważnym symptomem depresji są również myśli i tendencje samobójcze. Jeśli chcemy wstępnie zweryfikować czy możemy cierpieć na wspomnianą chorobę, zróbmy prosty test na depresje. Bez trudu znajdziemy go w internecie.
U kogo mogą pojawić się objawy depresji?
Na depresję narażony jest tak naprawdę każdy, bez względu na płeć, wiek czy wykonywany zawód. Pewne sytuacje życiowe zwiększają jednak szanse na pojawienie się tej choroby. Wbrew pozorom dość częstym problemem jest depresja w ciąży. Może ona wynikać z poczucia kobiety, że nie dorosła ona do roli matki. Duże ryzyko depresji w ciąży jest także wtedy, gdy kobieta jest samotną matką lub nie posiada stabilnej sytuacji finansowej. Częstym zjawiskiem jest również depresja poporodowa. Świeżo upieczona matka może czuć, że opieka nad dzieckiem ją przerasta. Może mieć również trudność z zaakceptowaniem swojego ciała po porodzie. Wówczas pojawić się może długotrwały smutek oraz inne charakterystyczne objawy depresji. Dość powszechnym zjawiskiem jest również depresja u nastolatków. Może się ona pojawić na skutek problemów w grupie rówieśniczej, a także z powodu nieszczęśliwej miłości. Mimo, że dla wieku nastoletniego charakterystyczna jest burza hormonów powodująca wahania nastrojów, nastolatek też może mieć depresję. Nie bagatelizujmy tego.
Mam objawy depresji. Co robić?
Jeżeli zauważymy u siebie lub u swoich bliskich wspomniane powyżej objawy depresji, musimy zacząć działać. Najbardziej adekwatnym rozwiązaniem będzie wówczas wizyta u lekarza. Lekarzem specjalistą zajmującym się diagnozą i leczeniem depresji jest psychiatra.To właśnie on wie jak rozpoznać depresję. Do lekarza tej specjalności nie potrzebujemy skierowania. Jedyne co musimy zrobić do wykonać telefon do wybranej przez nas Poradni Zdrowia Psychicznego i umówić się na wizytę. Jeżeli zależy nam na szybkim kontakcie z lekarzem, możemy zdecydować się na wizytę prywatną. Psychiatra przeprowadzi z nami wywiad, którego celem będzie zdiagnozowanie nas. Jeśli stwierdzi, że mamy problem, powie nam jak leczyć depresje. Możliwe, że wystarczająca będzie farmakoterapia. Specjalista może nam również polecić psychoterapię, która zastąpi nam leczenie farmakologiczne. Niekiedy jednak najlepsze efekty przyniesie zażywanie leków przeciwdepresyjnych i psychoterapia.