Przejdź do treści

Depresja w ciąży jak sobie z nią radzić?

Depresja w ciąży
Podziel się:

Ciąża to dla kobiety wyjątkowy czas. Wyjątkowy, niezwykły, ale także pełen niepewności i obaw. Jeżeli tych negatywnych emocji i przeżyć jest więcej może dotknąć nas depresja w ciąży. To zaburzenie (potocznie zwane „chorobą duszy”) jest tym groźniejsze, że pojawia się na takim ważnym etapie życia, w którym nie odpowiadamy już tylko za siebie, ale również za nienarodzone jeszcze maleństwo. Specyfika stanu błogosławionego determinuje nie tylko przebieg, ale przede wszystkim leczenie depresji. Zadanie to jest utrudnione, gdyż wybierając metodę trzeba mieć na względzie nie tylko dobro matki, ale i dziecka. Niemniej jednak depresja w ciąży jest jak najbardziej uleczalna, dzięki czemu w pełni można cieszyć się ciążą i późniejszym macierzyństwem.

Przyczyny depresji w ciąży

Zmiany nastroju i huśtawka hormonalna to powszechne objawy, które występują u ciężarnych kobiet. Dlatego też depresja w ciąży często bywa niezauważona, a co za tym idzie nie podejmuje się jej leczenia. Baczną uwagę powinniśmy zwrócić, jeżeli poniższe objawy depresji utrzymują się dłuższy czas:

  • nieustanny smutek;
  • uczucie lęku;
  • zaburzenia koncentracji i snu;
  • myśli o samobójstwie i niedocenianie własnej osoby.

Jeśli interesują cię objawy depresji i chcesz dowidzieć się więcej na ten temat zajrzyj do wcześniejszego artykułu pn. „Objawy depresji„.

Przyczyny depresji nie są oczywiste i bywają przypadki, gdy depresja w ciąży pojawia się samoistnie, bez jednoznacznie określonej przyczyny. Jednakże do tych najczęściej występujących zalicza się:

  • niechcianą i nieplanowaną ciążę;
  • utratę dziecka w przeszłości;
  • problemy zdrowotne – zarówno te spowodowane ciążą jak i inne;
  • trudną sytuację ekonomiczną i osobistą;
  • obawy o stan zdrowia dziecka, gdy wykryto u niego wady wrodzone.

Depresja w ciąży jak sobie z nią radzić

Depresja w ciąży i jej wpływ na dziecko

Należy powiedzieć sobie jednoznacznie – depresja w ciąży ma duży wpływ na dziecko. Tym gorszy, jeżeli jest to depresja niezdiagnozowana i nieleczona. Kobieta cierpiąca na tę chorobę nie potrafi właściwie zbudować relacji z dzieckiem, ma trudności z opieką nad nim, często popada w różne nałogi (np. alkoholizm czy lekomania). Bardzo często depresja w ciąży prowadzi do wystąpienia kolejnego zaburzenia jakim jest depresja poporodowa, o której przeczytasz tutaj.

Dziecko, którego matka w ciąży zmaga się z depresją jest narażone na:

  • przedwczesny poród;
  • zbyt niską masę ciała;
  • słabszą kondycję (niższa punktacja w skali Apgar);
  • odczuwanie silnego niepokoju;
  • zaburzenia snu.

Wpływ na dziecko, jaki wywołuje depresja w ciąży, ma miejsce nie tylko zaraz po urodzeniu, ale zauważalny jest także na późniejszym etapie jego życia i rozwoju. Dzieci takie często dotykają problemy emocjonalne, mają kłopoty z zaklimatyzowaniem się w grupie, nie tworzą właściwej więzi z matką, a także same mogą wykazywać oznaki depresji.

Farmakologiczne leczenie depresji w ciąży – czy to jest bezpieczne?

Leczenie depresji to konieczność, jednak nie każda z ogólnodostępnych metod będzie właściwa dla kobiet w ciąży. Popularne i skuteczne leczenie farmakologiczne zalecane jest tylko w bardzo ciężkich przypadkach depresji, kiedy kobieta nie funkcjonuje normalnie, przejawia zachowania destrukcyjne i ma myśli samobójcze. W sytuacji zagrożenia życia kobiety farmakoterapia jest stosowana, choć nie jest w pełni bezpieczna, a składniki leków przenikają do organizmu dziecka.

Zdecydowanie bezpieczniejszą metodą jest psychoterapia oraz hipnoterapia. Więcej o leczeniu depresji w ciąży dowiesz się z tego wpisu eksperckiego.

Podziel się swoją historią i pomóż innym

Gdy mamy gorsze chwile często pomaga nam świadomość, że nie tylko my napotkaliśmy taki problem, nie tylko my jesteśmy do niczego i nie tylko my wciąż się z tym borykamy. Jest to miejsce, w którym możesz się wygadać, a także otrzymać wsparcie. Jest to miejsce, w którym możesz dać innym to, co sam chciałbyś otrzymać. Okaż swoje wsparcie, podziel się swoją historią i odpowiedz słowem otuchy na wpisy innych użytkowników. Pomyśl, że w ten prosty sposób możesz odmienić życie wielu osób.

Darmowy test na depresję

Darmowy test na depresję wykonasz klikając w ten link.


Podziel się:
>