Przejdź do treści

Depresja poporodowa czy Baby blues?

Depresja poporodowa
Podziel się:

Narodziny dziecka to szczęśliwa, a przez wielu długo wyczekiwana chwila. Na świat przychodzi nowa istota, za którą trzeba wziąć odpowiedzialność, wychować ją i nauczyć życia. To moment, który zmienia wszystko i rodzice muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Lecz co jeżeli ten szczęśliwy w gruncie rzeczy czas niesie ze sobą więcej smutku, obaw i rozżalenia? Wiele kobiet bezpośrednio po porodzie dotyka zmienność nastrojów, hormony buzują, pod względem fizycznym i emocjonalnym zachodzi tak wiele zmian, że pojawiają się pewne zaburzenia. Istotne jest, aby właściwie zinterpretować zauważone oznaki i ewentualnie móc zacząć działać. Czy to już objawy depresji czy zwyczajne przygnębienie poporodowe? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Baby blues a depresja poporodowa – jak je odróżnić?

Poród niesie ze sobą wiele skrajnych emocji i stawia kobietę w zupełnie nowych okolicznościach. Większość Pań bezpośrednio po urodzeniu dziecka czuje się nieswojo i niepewnie. Odczuwa wiele obaw związanych ze swoim potomstwem, boi się, że nie podoła jako matka, a opieka i problemy związane z wychowaniem po prostu ją przerosną. To zachowania dość naturalne i bardzo często spotykane. Określane są jako przygnębienie poporodowe lub inaczej baby-blues. I choć objawy do złudzenia przypominają oznaki depresji to w żadnym wypadku nie można postawić znaku równości pomiędzy tymi dwoma stanami.

Depresja poporodowa charakteryzuje się przede wszystkim znacznym czasem trwania przygnębienia i smutku, któremu – jak w przypadku każdego rodzaju depresji – towarzyszy lęk.

Depresja poporodowa objawy

Gdy mijają dni, tygodnie, a nawet miesiące od porodu, a stan przygnębienia nie mija, a wręcz przybiera na sile to znak, że dzieje się coś złego. Już nie mamy do czynienia z baby-blues`em, tylko najpewniej dopadła nas depresja poporodowa. Najbardziej charakterystyczne jej objawy to:

  • brak zainteresowania dzieckiem;
  • ciągle odczuwany smutek i brak powodów do radości;
  • ustawiczne zamartwianie się;
  • ciągłe przygnębienie;
  • brak energii;
  • niechęć do podejmowania jakichkolwiek decyzji;
  • problemy ze snem;
  • nieuzasadniona płaczliwość.

Depresja poporodowa objawy – to stan, który pogrąża w smutku kobiety, które bardzo często wcześniej dotknęła depresja w ciąży.  Jeśli oczekujecie na przyjście na świat maluszka, a zauważyliście niepokojące symptomy koniecznie zajrzyjcie do wpisu pn Depresja objawy. Jakie są objawy depresji? i wykonajcie darmowy test na depresję.
Baby blues czy depresja poporodowa

Stany depresyjne po porodzie – jak sobie z nimi radzić?

Depresja poporodowa to choroba, która jak każda inna podlega leczeniu. Dostępnych jest kilka metod, a wśród nich:

  • farmakoterapia – przeszkodą tutaj może być karmienie piersią, lecz w takich sytuacjach lekarz specjalista stara się dobrać jak najłagodniejszy środek;
  • psychoterapia grupowa – to tzw. grupy wsparcia zrzeszające osoby borykające się z podobnymi problemami; gdy poznamy kobiety, które depresja poporodowa także dotyczy, na pewno łatwiej nam będzie się z nimi porozumieć;
  • wsparcie rodziny i bliskich – to obowiązkowy element w zmaganiu się z depresją; częste, szczere rozmowy z partnerem i rodziną na pewno nie zaszkodzą i choć czasem najbliższym osobom ciężko jest zrozumieć problem to ich miłość i zrozumienie złagodzą smutek i żal.

Leczenie depresji wymaga systematyczności i dobrej woli pacjentki. Jeżeli rozpoznamy oznaki depresji, udamy się do specjalisty i będziemy walczyć z tą chorobą z pewnością wyjdziemy z tej walki zwycięsko. Pamiętajmy, że nieleczona depresja poporodowa prowadzi do wielu niekorzystnych zjawisk i trwale może zniszczyć więzi, a także szczęście rodzinne.

Podziel się swoją historią i pomóż innym

Gdy mamy gorsze chwile często pomaga nam świadomość, że nie tylko my napotkaliśmy taki problem, nie tylko my jesteśmy do niczego i nie tylko my wciąż się z tym borykamy. Jest to miejsce, w którym możesz się wygadać, a także otrzymać wsparcie. Jest to miejsce, w którym możesz dać innym to, co sam chciałbyś otrzymać. Okaż swoje wsparcie, podziel się swoją historią i odpowiedz słowem otuchy na wpisy innych użytkowników. Pomyśl, że w ten prosty sposób możesz odmienić życie wielu osób.

Darmowy test na depresję

Darmowy test na depresję wykonasz klikając w ten link.


Podziel się:
>