Deprecated: Korzystanie z elementor/widgets/widgets_registered uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.5.0! Zamiast tego proszę użyć elementor/widgets/register. in /home/platne/serwer37664/public_html/objawydepresji.pl/wp-includes/functions.php on line 5758
Przejdź do treści

Czy mam depresję? Objawy depresji

objawy depresji
Podziel się:

To pytanie, które zadaje sobie codziennie miliony ludzi na całym świecie. Czy to depresja czy tylko przewlekły smutek? Czym jest depresja, jakie są objawy depresji, jakie źródła i jakie sposoby jej leczenia dowiesz się z poniższej serii artykułów.

Objawy depresji. Czym jest depresja?

Kwestie zaburzeń depresyjnych są dość dobrze znane i opisane w literaturze przedmiotu. Mają dobrze udokumentowaną historię potwierdzoną przez liczne badania ogromnej rzeszy pacjentów, z których większość pozostaje anonimowa. Dokładna liczba osób cierpiących na depresję nie jest znana, ponieważ większość osób z objawami depresji nigdy nie zgłosiła się po specjalistyczną pomoc. Szacuje się jednak, że:
  • na depresję w Polsce (szacunki 2019) cierpi ok. 1,5 mln ludzi co stanowi ok. 25% populacji;
  • co najmniej 25% obywateli dozna w życiu co najmniej jednego epizodu depresyjnego;
  • Tylko 25% osób cierpiących na depresję zgłasza się po specjalistyczną pomoc;
  • U kobiet rozpoznanie depresji rejestruje się prawie 2 razy częściej niż u mężczyzn, choć wiadomym jest, że ryzyko wystąpienia depresji nie jest zdeterminowane przez płeć;
  • Zaburzenie depresyjne dotyczą wszystkich grup wiekowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się kim jestem i jak pomagam m.in. osobom z depresją, przejdź do sekcji na dole artykułu i użyj formularza kontaktowego.

Autor tekstu: Piotr Otto

certyfikowany hipnoterapeuta

Objawy depresji – co na to badania?

Badania kliniczne na grupie zdiagnozowanych osób wskazują, że depresja jest zjawiskiem powszechnym i zaczyna urastać do rangi choroby cywilizacyjnej. Co więcej, depresja pozostaje często w postaci nie rozpoznanej (nie ujawnionej) i bywa przyczyną wielu samobójstw, zachowań autodestrukcyjnych oraz źródłem uzależnień. Należy zatem założyć, że depresja występuje w o wiele większej skali niż wskazują statystyki rozpoznania czy nawet szacunki, a kryteria jej rozpoznania wydają się być szersze niż uwzględniane w obecnie stosowanej klasyfikacji ICD-10.

Z zaburzeniami depresyjnymi i objawami depresji każdy terapeuta spotyka się codziennie zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej. Podczas praktyki terapeutycznej nieustannie mamy do czynienia z klientami, których cierpienia dotyczą sfery psychicznej, chociaż najczęściej zgłaszają się do gabinetów z powodu braku satysfakcji z życia, rozpadu związków, utraty pracy, zainteresowań czy zaburzonych relacji w sferze seksualnej. Skutki depresji można by wyliczać bez końca..

Podstawowe kryteria diagnostyczne depresji zostały zestawione w amerykańskim standardzie DSM-IV oraz jego europejskim odpowiedniku funkcjonującym w Polsce ICD-10, który wyszczególnia poniższe objawy depresji:

  • Zaburzone lub brak odczuwania przyjemności, często związane z brakiem zainteresowania;
  • Brak zadowolenia z wykonywania wszelkich czynności, brak zdecydowania i obniżona decyzyjność;
  • Nieregularne przyjmowanie posiłków, brak łaknienia, apetytu, utrata masy ciała;
  • Problemy z zasypianiem lub nadmierna senność;
  • Przewlekłe zmęczenie oraz brak aktywności ruchowej;
  • Zaburzone poczucie własnej wartości oraz skłonności do przyjmowania winy, niska samoocena;
  • Zaburzenie koncentracji i uwagi;
  • Obniżona sprawność intelektualna, lęk przed podejmowaniem decyzji;
  • Myśli samobójcze i destrukcyjne zachowania;
  • Obniżone libido i zaburzenie erekcji.

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy twoje objawy depresji rzeczywiście wskazują na depresję, wykonaj ten krótki darmowy test na depresję.

Depresja leczenie

Jak wspomniałem wyżej spora część problemów związanych z uzależnieniami wydaje się mieć źródło w niezdiagnozowanej depresji. Mechanizm uzależnienia polega często na rozpaczliwym dążeniu do złagodzenia bólu emocjonalnego mającego swoje źródło w depresji. Większość form uzależnienia jest wynikiem nieudanej próby „samo terapii”, której skutki uboczne (obniżona aktywność, obniżone libido, wahania nastroju) utrwalają depresję jako pierwotne źródło problemów.  Dlatego najczęściej leczenie uzależnienia bez równoległego podjęcia leczenia depresji okazuje się nieskuteczne. Depresja może być też źródłem innych zaburzeń pozornie z nią niezwiązanych, dlatego kryteria diagnostyczne depresji wydają się zbyt ograniczone.

W większości standardowych przypadków objawy depresji już po kilku miesiącach ustępują samoistnie, a stan osoby dotkniętej depresją najprawdopodobniej się poprawi. Dotychczas nie udało się ściśle sprecyzować czasu trwania nieleczonego epizodu depresyjnego. W większości jednak przypadków może on zawierać się w przedziale pomiędzy 4 a 10 miesięcy. Ponadto szacuje się, że u 10-20% tych osób depresja przejdzie w stan chroniczny.

Jak powstaje depresja i jakie są 3 ważne teorie jej powstania sprawdzisz w tym artykule.

Umów się na bezpłatną 15 min konsultację telefoniczną

Prowadzę gabinet hipnozy i hipnoterapii w Szczecinie. Więcej o mojej praktyce hipnotycznej przeczytasz klikając w link hipnoza szczecin. Jednakże zanim to zrobisz, już teraz podejmij pierwszy krok. Wypełnij formularz poniżej i umów się na niezobowiązującą konsultację telefoniczną.

Autor tekstu: Piotr Otto

Certyfikowany hipnoterapeuta

Kompetencje

Hipnoza i Hipnoterapia:

Neurolingwistyczne Programowanie:

Coaching:


Podziel się:
>