Przejdź do treści

Sposoby na leczenie depresji

skuteczne leczenie depresji
Podziel się:

Jak ważne jest leczenie depresji…

Jeśli chodzi o depresje, jest to choroba bardzo złożona. Objawy depresji podzielić możemy na somatyczne i psychiczne. Kiedy obserwujemy u siebie stany lękowe lub zauważamy okresy, w których czujemy obniżenie nastroju,  można domyślać się że to stany depresyjne i wtedy koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza. Należy podkreślić że, depresja to nie tylko pogorszenie nastroju, ale też objawy niebezpieczne dla zdrowia czy nawet życia. Dlatego jeśli widzimy u siebie pewne symptomy, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, po fachową pomoc.  Niepokój  może wywołać np. wrażenie że „nic nie cieszy”,  zaburzenia snu czy zaburzenia koncentracji.
Warto też dodać, że depresja jest „podstępną” chorobą. Może nawracać, po nagłej poprawie może następować równie niespodziewane pogorszenie się stanu chorego. Dlatego właśnie tak ważne jest leczenie depresji.

Na czym polega leczenie depresji?

Jeśli chodzi o leczenie depresji zajmuje się głównie psychiatra, ale jeśli zgłoszenie się do takiego lekarza jest z jakiegoś powodu dla pacjenta trudne może wybrać lekarza rodzinnego. On też doskonale wie jak rozpoznać depresję. Często  lekarz rodzinny odesłać taka osobę do specjalisty psychiatrii lub pomoc w znalezieniu takiego specjalisty czy tez wskazać miejsce do którego warto się udać . Do psychiatry nie potrzeba skierowania. Przypomnijmy, że jest to lekarz taki jak inny, o swoich problemach, dolegliwościach i wątpliwościach można z nim  porozmawiać bez skrępowania. Obowiązuje go szczególna dyskrecja i najlepiej wie jak pomóc osobie z depresją. Leczenie psychiatryczne pozwala wyjść z depresji. Odpowiednie „narzędzia” pozwalają na dobre pozbyć się depresji albo z w miarę normalnie z nią funkcjonować.

Chociaż znane są już sposoby na to jak walczyć z depresją, to nie da się dokładnie ustalić przyczyn jej powstawania. Istnieję teoria, mówiąca o tym że to genetyka w dużej mierze decyduję o zachorowaniu. Może też nastąpić po silnym wstrząsie psychicznym np. rozwód. Nie sposób jednak określić grupę, u której jest większe ryzyko zachorowania, wiemy tylko że to kobiety częściej zgłaszają się do poradni psychiatrycznych.  Depresja może mieć różne oblicza, może objawiać się jako depresja poporodowa, u kobiet po urodzeniu dziecka, depresja lękowa, oprócz typowych symptomów choremu towarzyszy silny lęk.

Leczenie depresji- środki pomocnicze

Jeśli u konkretnego pacjenta rozpoznano depresje jednym z fundamentów w leczeniu depresji jest farmakoterapia. Jest kilka rodzajów środków farmakologicznym ale zawsze lekarz dobiera odpowiednie leki i dawki. Leczenie depresji w dużej mierze polega na psychoterapii. Tym zajmuję się psycholog lub psychoterapeuta. Jest to niezmiernie ważna część leczenia. Ważny jest też udział w  spotkaniach z ludźmi. Dobrym rozwiązaniem będą grupowe sesje terapeutyczne. Istotne jest wsparcie bliskich osób, partnera, dzieci czy nawet kogoś ze znajomych. Musi być to osoba zaufana. I chyba najważniejsze, chory musi się stymulować do „powrotu do normalnego życia”, wystarczy na początek wyjść z domu, chociażby do kawiarni czy kina. A później można wracać do codziennych obowiązków. To wszystko składa się na całość by wygrać walkę z depresją. Bo chociaż leczenie depresji może wydawać się złożone, czy skomplikowane daję szanse na lepsze życie.

Na koniec trzeba podkreślić wagę depresji. Jeśli ktoś z Państwa zauważa u siebie niepokojące sygnały, nie można ich bagatelizować. Konieczna jest porada lekarska. Bo szybsze leczenie jest skuteczniejsze i szybciej będzie można wrócić do codziennego życia.

Więcej o leczeniu depresji znajdziesz również we wpisie Leczenie depresji jest drogą na odzyskanie siebie.


Podziel się:
>