Przejdź do treści

Depresja w ciąży – stan, którego nie można bagatelizować u przyszłej mamy

depresja w ciąży
Podziel się:

Kobiety, jak przystało na płeć piękną przywiązują dużą wagę do swojego wyglądu i starają się atrakcyjnie prezentować każdego dnia. Modne ubrania, subtelny lub wyrazisty makijaż w zależności od okoliczności i upodobań kobiet oraz modna fryzura zdecydowanie dodają paniom uroku i wdzięku, wpływając na wysoką samoocenę i akceptację samej siebie. Jednak czasem pojawiają się w życiu takie sytuacje i  zawirowania, które diametralnie odmieniają postrzeganie rzeczywistości i swojego ciała, spychając go na boczny tor. Do takich stanów bez wątpienia należy depresja w ciąży, która wciąga kobietę w niebezpieczną otchłań bezradności i rozpaczy.

Depresja w ciąży

Dla większości kobiet moment, w którym dowiadują się o ciąży, staje się najpiękniejszym dniem w ich życiu. Ogromne emocje i radość oraz naturalny lęk i strach o przebieg ciąży i zdrowie przyszłego potomka to naturalne reakcje i stany, jakie towarzyszą każdej ciężarnej. Jednak, kiedy stany lękowe i ogólne złe samopoczucie przyszłej mamy przybierają na sile, nie tylko podczas trwania pierwszych miesięcy ciąży, może to być objawem pojawiającej się u niej depresji. W czasie trwania ciąży, objawy depresji wcale nie są tak jednoznaczne, jakby się wydawało bowiem każda kobieta w tym stanie, a zwłaszcza w jego początkach miewa kapryśne i zmienne nastroje oraz jest poirytowana, zmęczona i ogólnie mało przystępna w kontakcie. Dlatego, tak ważne jest czujne obserwowanie przyszłej mamy, by w porę zareagować i dostrzec tak niebezpieczne  dla niej i rozwijającego się maluszka stany depresyjne.

Dlaczego pojawia się depresja w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiet, bo przecież pod ich sercem rośnie maleńki człowiek, który będzie wymagał i potrzebował ogromnych pokładów miłości. Nie wszystkie panie odczuwają jednak radość i szczęście z tego cudownego stanu. U niektórych kobiet, obawa przed porodem i opieką maluszka staje się tak wielka, że zakłóca prawidłowe funkcjonowanie przyszłej mamy i w efekcie pojawia się depresja w ciąży. Przyszłe mamy lękają się nie tylko o zdrowie maleństwa, ale także swoją atrakcyjność po przebytej ciąży. Panie obawiają się, że kiedy zostaną matkami stracą zainteresowanie w oczach partnerów, a ich ciało już nigdy nie powróci do czasów sprzed okresu ciąży. Wiele ciężarnych, które obserwują u siebie wszelkie niepokojące objawy, zastanawia się, czy mam depresję i czy to jest normalne zjawisko, z jakim borykają się inne kobiety w ciąży. Wstyd przed otoczeniem, także tym najbliższym, jak partner i rodzina, sprawia, że te negatywne emocje i odczucia nie zostają ujawnione i depresja w ciąży pogłębia się, a kobieta zostaje z tym zupełnie sama. Rodzina i ojciec dziecka bardzo często bagatelizuje zachowanie i humory przyszłej matki, zrzucając to na efekt buzujących hormonów, a panujące przekonanie, że jedynie depresja poporodowa wymaga leczenia zupełnie pozostawia takie kobiety niemal niezauważone.

Trudna, ale nie niemożliwa do pokonania depresja w ciąży

Wspólne pokonywanie trudności i przechodzenie przez etap ciąży wraz z partnerką jest kluczowe dla jej dobrego samopoczucia i zdrowia podczas ciąży. Nie jest łatwe walczyć z depresją, gdy osoba na nią chorująca sama nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Wielu zadaje pytanie, jak pomóc osobie z depresją w ciąży, by ten wyjątkowy okres przebiegał bezpiecznie dla niej i rozwijającego się dziecka. Depresja w ciąży to bardzo czuły i delikatny temat bowiem kobieta nią dotknięta nie może odczuć, że jest w jakiś sposób piętnowana i krytykowana za swoje zachowanie. Ona sama już zdaje sobie sprawę, że zamiast cieszyć się z cudownego stanu, jakim jest ciąża, pogrążona jest w trudnym do opisania bólu, strachu i smutku. Kluczowe dla dobrego samopoczucia ciężarnej staje się akceptacja przyszłej mamy, jej zmieniającego się ciała i wyglądu bowiem to  często one  predysponują ciężarne do tej choroby. Powiększający się brzuch i dodatkowe kilogramy działają zniechęcająco na niektóre przyszłe mamy, stając źródłem kompleksów i niskiej samooceny, a te z kolei mogą wywoływać stany depresyjne. Także rezygnacja z obowiązków zawodowych i nagła zmiana stylu życia mogą stać się bodźcem wywołującym ognisko zapalne, jakim jest depresja w ciąży. Osoby, które nigdy wcześniej nie spotkały się z tym zjawiskiem, na pewno będą miały ogromny problem z prawidłowym zdiagnozowaniem tematu i choć usilnie pragną odpowiedzieć sobie na pytanie, jak pomóc osobie z depresją, zmuszone są jednak szukać pomocy u specjalisty. Tylko on właściwie pokieruje ciężarną, umożliwiając jej bezpieczne i w miarę komfortowe donoszenie ciąży. Terapia dotyczy nie tylko samej kobiety, ale także jej partnera i tylko wspólna walka może zagwarantować powrót do zdrowia, a wiedza, jak wyjść z depresji staje się tu wręcz na wagę złota.


Podziel się:
>