Przejdź do treści

Objawy depresji – jak rozpoznać, że to jest depresja?

Objawy depresji
Podziel się:

Depresja jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią jedna na dziesięć osób. To tylko szacunkowa wartość. Prawdopodobnie jest zdecydowanie więcej przypadków, jeszcze niezdiagnozowanych. Jakie są więc objawy depresji?

Pierwsze objawy depresji 

Zadajemy sobie pytanie: „Jak rozpoznać depresję?”. Wcale nie jest to takie łatwe do zdiagnozowania. Przecież każdemu może zdarzyć się gorszy dzień i to nie znaczy od razu, że cierpimy na zaburzenia psychiczne. Depresja wkrada się po cichu do naszego życia i długo pozostawia wielką niewiadomą przy pytaniu: „Czy mam depresję?”. Najczęściej występujące objawy depresji u dorosłych to: częste poczucie przygnębienia, poczucie bezradności, poczucie beznadziejności, obniżony nastrój, nieustanne zmęczenie, zdenerwowanie, rozdrażnienie, objadanie się lub przeciwnie – niejedzenie, problemy z zaśnięciem i utrzymaniem ciągłego snu – bezsenność. Pojawienie się u nas takich symptomów, powinno sprowokować nas, aby wykonać test na depresję, np. dostępny w internecie. Natomiast gdy wymienione objawy depresji, trwają ponad 2 tygodnie, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą w celu omówienia występujących dolegliwości.

Rozpoznane objawów depresji i co dalej?

 Jak walczyć z depresją? Najważniejsze jest, abyśmy zrozumieli, że mamy problem. To naprawdę jest połowa drogi do wyzdrowienia. Zgłoszenie się do lekarza medycyny rodzinnej, internisty, czy od razu do psychiatry jest kolejnym ważnym elementem, dzięki któremu dowiemy się jak wyjść z depresji. Lekarz specjalista przeprowadzi z nami wywiad i szczegółowo opowie jak leczyć depresję. Najbardziej odpowiednie leczenie depresji to połączenie dwóch metod: farmakologii – zleconej przez lekarza psychiatrę oraz psychoterapii – prowadzonej przez psychoterapeutę. Ważne jest, abyśmy również pracowali sami ze sobą. Szukali metod uspokajających, relaksujących, poprawiających nasze samopoczucie.

Jak wygląda depresja u nastolatków i czy występują u nich takie same objawy depresji jak u dorosłych?

Depresja nie oszczędza również młodych ludzi. Nastolatkowie często nie zdają sobie sprawy, że występujące u nich: obniżony nastrój, poczucie beznadziejności, problemy z łaknieniem, problemy ze snem, huśtawki emocjonalne to właśnie objawy depresji. Nastolatkowie nie rzadko boją się rozmawiać o występujący u nich nieprawidłowościach, szczególnie psychicznych. Kojarzy im się to w wyśmiewaniem i odrzuceniem przez rówieśników. Ważną rolę w diagnozowaniu depresji u młodych ludzi, odgrywają rodzice. To właśnie opiekunowie powinni wychwycić u swoim dzieci stany depresyjne, którym często towarzyszą stany lękowe. Późne rozpoznanie niepokojących symptomów może w końcu objawić się jako depresja lękowa.

Depresja w ciąży albo depresja poporodowa

Kobieta zarówno w ciąży, jak i po porodzie jest podatna na zmiany hormonalne w organizmie. W związku z tym ciężko jest określić, czy kiepskie samopoczucie, spadek nastroju, bezradność, płaczliwość i inne oznaki to objawy depresji. Jednak lekarz specjalista korzystając ze swojego doświadczenia, powinien poradzić sobie z rozróżnieniem symptomów. Po prawidłowo przeprowadzonym wywiadzie na pewno będzie wiedział jak pomóc osobie z depresją. Po urodzeniu dziecka kobieta może też przechodzić tzw. baby blues, często mylony z depresją. Baby blues ustępuje samoistnie po około 2 tygodniach. Jeśli interesuje Cię depresja w ciąży lub depresja poporodowa, więcej dowiedziesz się z poprzednich wpisów na Blogu.

Jeśli zainteresował Cię temat depresji zapraszamy Cię również na bloga poświęconego tematyce depresji. Zachęcamy również do wykonania darmowego testu na depresję.


Podziel się:
>