Przejdź do treści

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie

Depresja poporodowa
Podziel się:

W obecnych czasach depresja jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Słyszy się o niej dosyć często. Nawet stany lękowe u dzieci, depresja u nastolatków czy depresja w ciąży nie należą już do rzadkości. Jednym z rodzajów tego zaburzenia jest depresja poporodowa, na którą cierpi od 10 do 20 % kobiet po urodzeniu dziecka. Obserwując to zjawisko, wielu z nas zastanawia się, jak walczyć z depresją, jakie są jej przyczyny, objawy i sposoby leczenia.

Depresja poporodowa – kto jest w grupie ryzyka?

Okazuje się, że można wyróżnić czynniki ryzyka wystąpienia tego zaburzenia. Depresja poporodowa może pojawić się u kobiet, które zaszły w ciążę przed ukończeniem 20 roku życia. Występująca wcześniej depresja też może stanowić przyczynę tego zjawiska. Zaburzenia lękowe lub choroba afektywna dwubiegunowa również może być czynnikiem prowadzącym do depresji poporodowej. Uwarunkowania rodzinne także nie pozostają w tym przypadku bez znaczenia. Kobiety będące w nieszczęśliwym związku partnerskim lub pozostające w złych relacjach z matką są bardziej narażone na wystąpienie tego zaburzenia. Depresja poporodowa może wynikać też z braku pracy lub ze złej sytuacji materialnej. Ryzyko wzrasta również w przypadku nieplanowanej lub zagrożonej ciąży.

Depresja poporodowa – objawy

Objawy depresji to niepokój, drażliwość, zmęczenie, lęk, poczucie winy czy bezsenność. Często więc można pomylić to zaburzenie ze złym samopoczuciem. Aby tego uniknąć należy przyjrzeć się również innym objawom. Charakterystyczny dla matki chorej na depresję poporodową jest jej strach przed pozostaniem z dzieckiem sam na sam. Stany depresyjne występują także w postaci trudności z pamięcią i myśleniem oraz obojętnością wobec codziennych obowiązków. Osoba chora nie odczuwa radości i stawia nierealistyczne wymagania wobec siebie jako matki. U młodej mamy, która cierpi na to zaburzenie mogą pojawić się również myśli samobójcze.

Test na depresję poporodową

Edynburska Skala Depresji Poporodowej to jedna z najpopularniejszych metod rozpoznawania depresji poporodowej u kobiet. Ten kwestionariusz składający się z 10 pytań, pozwoli ocenić stan psychiczny świeżo upieczonej mamy. Test na depresję poporodową zawiera pytania o samopoczucie kobiety, towarzyszące jej emocje i myśli samobójcze. Taki test można przeprowadzić w domu, by upewnić się, czy niepokojące objawy u młodej mamy są wynikiem chwilowego złego samopoczucia czy depresji poporodowej.

Depresja poporodowa – leczenie

Każdy rodzaj depresji wymaga terapii. Jeśli jest ona nieleczona prowadzi do nawrotów choroby, choć najgorszą konsekwencją może być śmierć samobójcza. Warto więc dowiedzieć się, jak leczyć depresję poporodową. Aby uzyskać jak najlepsze efekty terapii, ważne jest szybkie działanie. Istotne w tym procesie jest znalezienie osoby, która będzie wiedziała jak pomóc osobie z depresją. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest psychoterapia połączona z hipnoterapią. W celu uzyskania zadowalających rezultatów, najbardziej intensywny etap terapii powinien trwać od 8 do 12 miesięcy, natomiast faza leczenia podtrzymującego od 6 do 24 miesięcy.

Podsumowanie

Depresja poporodowa daje objawy podobne do zwyczajnego przygnębienie, dlatego niełatwo od razu ją dostrzec. Warto więc przyjrzeć się bliżej objawom i czynnikom ryzyka, by dowiedzieć się jak rozpoznać depresję poporodową. Już samo zadanie sobie pytania, „czy mam depresję?” powinno nas zaniepokoić. W przypadku zaburzeń takich jak depresja leczenie jest niezbędne. Zaniedbanie terapii może prowadzić do poważnych konsekwencji, tj. próby samobójcze.


Podziel się:
>