Przejdź do treści

Depresja lękowa – dlaczego jest niebezpieczna

Depresja lękowa czym jest?
Podziel się:

Wielu ludziom depresja lękowa myli się z innym zaburzeniem lękowym – nerwicą lękową. Mimo, że mają cechy wspólne, a czasem występują w tym samym czasie, nie są jednak tym samym. Czym więc jest depresja lękowa i czemu jest niebezpieczna?

Depresja lękowa – charakterystyka

Depresja lękowa, nazywana także agitacyjną, dotyka coraz większy odsetek ludzi. Aby zrozumieć co przynosi ze sobą depresja lękowa, warto przyjrzeć się ogólnym objawom depresji. Zalicza się do nich smutek, płaczliwość, ciągły niepokój, problemy z odżywianiem czy apatięDepresja pojawia się znikąd zajmując niepostrzeżenie coraz większe obszary życia osoby chorej. Najczęściej zaczyna się od drobnych zmian w zachowaniu. Przykładowo coraz częściej występuje smutek, rozdrażnienie lub brak chęci do utrzymywania kontaktów. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą leżeć po stronie genetycznej, biologicznej lub psychologicznej. Za pojawienie się depresji często odpowiadają też zmiany hormonalne, na przykład u osób z niedoczynnością tarczycy, nierzadko występują zaburzenia depresyjne. Kiedy do powyższych dochodzą lęk społecznystrachstany lękowe czy ogólny lęk przed wychodzeniem z domu, możemy mówić o zjawisku depresji lękowej.

Depresja lękowa a stany lękowe

Depresja lękowa silnie utożsamiana się z ogólnie przyjętymi stanami lękowymi. Do najczęstszych w występowaniu należą poranny lęk, fobia przed ludźmi oraz silne uczucie zagrożenia. Osoba cierpiąca na depresję lękową odczuwa długo utrzymujący się niepokój, a także strach przed bliskościąStany depresyjno lękowe powodują, że pacjenci są w stanie zdiagnozować u siebie albo nerwicę, albo depresję. Nie jest to zgodne z prawdą, ponieważ występuje u nich i jedno i drugie. Depresja powoduje u nich wszechogarniający smutek i brak chęci do życia, natomiast zaburzenie nerwowe chorobliwy lęk oraz strach. Przy tego typu zaburzeniach bardzo często pojawia się również lęk uogólniony. W skrócie jest to paniczny lęk przed tym co przyniesie przyszłość. Osoby zmagające się z lękiem uogólnionym wykazują niezdrowe zamartwianie się nieszczęściami. Najczęściej zamartwiają się  chorobą czy problemami finansowymi. Osoby dotknięte tym lękiem często zmagają się też z objawami somatycznymi.

Depresja lękowa – skutki

Skutki nieleczonej depresji lękowej często okazują się opłakane. W najgorszym przypadku osoby chore nieradzące sobie z problemem postanawiają zakończyć swoje życie. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że depresja to choroba śmiertelna. Ciągły stres i lęk powoli wyniszczają organizm. Osoby wyniszczone psychicznie i fizycznie długotrwałą depresją nierzadko popełniają samobójstwa. Na szczęście coraz bardziej wzrasta świadomość społeczna. Coraz więcej ludzi zaczyna traktować depresję jako poważną chorobę, a nie wymysł mieszkańców pierwszego świata. Do wyleczenia depresji lękowej niezbędne jest wsparcie farmakologiczne, a także stały, regularny kontakt z psychiatrą. Pamiętajmy, że im szybsze uświadomienie sobie problemu i zaczęcie pracy nad nim, tym większa szansa na wyleczenie i szczęśliwe, pozbawione stresu życie.


Podziel się:
>