Przejdź do treści

Czy mam depresję i czy na pewno to takie niebezpieczne?

Czy mam depresję?
Podziel się:

W sytuacjach kryzysowych, gorszych momentach w życiu czy będąc w dołku emocjonalnym wiele osób na pewno zastanawia się: „czy mam depresję”. Rozważania te niekiedy są lekko na wyrost i zbyt pochopne, gdy po krótkim czasie wszystko wraca do normy i znów cieszymy się swoim życiem. Jednak kiedy stan przygnębienia nie mija, a wręcz nasila się z biegiem czasu, postawione pytanie wydaje się jak najbardziej zasadne.

Skąd się bierze pytanie: „czy mam depresję?”

Jeśli rozważania na temat „czy mam depresję” nie opuszczają cię nawet na chwilę i przepełniają twoje myśli, warto zastanowić się dlaczego tak się właściwie dzieje. Czy faktycznie masz powody do niepokoju, bo zauważyłeś u siebie liczne objawy depresji czy może po prostu boisz się, że ta choroba może dotknąć również ciebie?

Zazwyczaj dzieje się tak, że pytanie „czy mam depresję?” ma swoją genezę i wynika z naszego aktualnego stanu psychicznego. Jeśli wciąż zadajesz sobie to pytanie, a zaobserwowałeś u siebie poniżej wymienione oznaki depresji, to oznacza, że jak najbardziej powinieneś bliżej przyjrzeć się tej chorobie.

Początki depresji i jej symptomy:

  • złość, smutek, zniechęcenie;
  • ciągłe zmęczenie zarówno fizyczne jak i psychiczne;
  • stany lękowe;
  • problemy ze snem;
  • wycofanie.

Czy mam depresję, a jeśli tak to jak mogę z nią walczyć?

Na początku warto sobie uświadomić, że depresja to po prostu choroba i podobnie jak każdą inną chorobę, należy ją leczyć. Nie jest to proste, gdyż sam zainteresowany musi chcieć wyzdrowieć i podjąć leczenie depresji. Niekiedy stanowi to kłopot, ponieważ osoba chora wypiera to co się dzieje, udaje, że wszystko jest w porządku, pozornie sprawia wrażenie zdrowego, szczęśliwego człowieka (czyli tzw. depresja maskowana).

Ważne, aby nie kryć się z depresją, nie wstydzić tego, że dotknęło to właśnie ciebie. Depresja to straszna choroba, która zabiera z życia to co najlepsze, a postępująca i nieleczona zabiera w efekcie samo życie. Dlatego tak istotne jest, aby jej nie bagatelizować i kiedy spostrzeżesz niepokojące oznaki depresji – podjąć walkę.

Sposobów na to jak pokonać depresję jest wiele. Zaliczamy do nich m.in.:

  • farmakologię;
  • psychoterapię;
  • udział w grupach wsparcia;
  • hipnoterapię.

Czy mam depresję i dlaczego właśnie ja?

Zapewne niejeden chory na depresję ma pretensje do losu, który doświadczył go w ten sposób i obwinia o swoje stany depresyjne cały świat. Taka postawa nie pomaga w osiągnięciu równowagi emocjonalnej, kumuluje żal i złe emocje, zamykając tym samym drogę do wyzdrowienia. Zamiast zadręczać się pytaniami dlaczego to spotkało właśnie ciebie, uświadom sobie, że:

  • nikt nie ma depresji na zawołanie czy też na własne życzenie;
  • nie jesteś winny temu co się stało – depresja to choroba, zdarzenie losowe, które jednych dotyka a innych nie (podobnie jak grypa, angina czy złamana noga);
  • bezcelowe jest zastanawianie się nad tym dlaczego to akurat ty cierpisz na stany depresyjne – lepiej całą energię przelej na walkę z chorobą.

A na koniec pamiętaj, że co cię nie zabije to cię wzmocni. Kończąc leczenie depresji i pokonując tę paskudną chorobę udowodnisz sam sobie, że jesteś silny i gotowy na kolejne przeciwności losu.

 


Podziel się:
>