Dla wielu osób stany lękowe to codzienność, a lęk to stały towarzysz każdego dnia. Stany lękowe mogą przybierać różną postać, spotkać można lęk społeczny, lęk uogólniony czy lęk separacyjny. Każdy z lęków dominuje życie osoby, która się z nim zmaga. Czy osoby te mają szansę na normalne, pozbawione strachu życie? Czy można coś z tym zrobić?
Czym są stany lękowe?
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie czym są stany lękowe, najpierw należy przyjrzeć się zjawisku ogólnie pojętego lęku. Lęk to uczucie, które towarzyszy nam podczas stresujących momentów w życiu. Często pojawia się podczas przemówień publicznych, rozmów z pracodawcami, czy u młodzieży przed egzaminem. Umiarkowane odczuwanie lęku jest jak najbardziej prawidłowe. Problem pojawia się gdy lęk pozostaje z nami dłużej niż wynikałoby to z sytuacji, wtedy strach zaczyna paraliżować praktycznie w każdym momencie przez cały dzień. Długotrwały lęk przerodzić się może w zjawisko jakim jest depresja lękowa. Stany lękowe mogą nasilać się, powodując paniczny lęk i ataki paniki, ale mogą także samoczynnie chwilowo zanikać, przez co osoba chora uważa, że problem się oddala. Jednym z częściej występujących lęków jest lęk społeczny, który powoduje strach przed wyjściem z domu czy lęk przed pracą, natomiast u dzieci bardzo często występuje lęk przed szkołą.
Stany lękowe – objawy i rodzaje
Osoby dotknięte stanami lękowymi często borykają się z nieprzerwanym uczuciem smutku, brakiem chęci do życia, a także odczuwają ciągły niepokój. Wyróżnić można też fizyczne objawy takie jak bóle głowy, nudności czy nadmierne pobudzenie. Osoba cierpiąca na lęk społeczny może mieć trudności z postrzeganiem swojej osoby przez innych. Ciągle wydaje jej się, że jest gorsza, brzydsza i na pewno każdy o niej mówi. Bardzo często towarzyszy jej strach przed ludźmi, który nie pozwala jej normalnie funkcjonować w towarzystwie. Lęk uogólniony objawia się odczuwaniem ciągłego strachu przed czymś, co jeszcze się nie wydarzyło. Osoba doświadczająca lęku uogólnionego boi się tego co przyniesie przyszłość i która widzi ją w czarnych barwach. Najczęściej występujący lęk u dzieci to lęk separacyjny. Powoduje on chorobliwy strach przez rozłąką z bliskimi osobami.
Stany lękowe – przyczyny i pomoc
Paniczny lęk spowodowany może być wieloma czynnikami. Wyróżnić można podatność na zaburzenia psychiczne występujące w rodzinie, nadmiar stresujących wydarzeń lub sytuacji w przeszłości, a także różne dolegliwości fizyczne. Nierzadko zdarza się, że osoba nadużywająca substancji psychoaktywnych lub alkoholu, miewa stany lękowe na kacu. Połączone są one z halucynacjami, co jest niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do różnych nieprzewidywalnych reakcji danej osoby. Jeżeli czujemy, że lęk, który odczuwamy nie mieści się już w granicach normy, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. W przypadku umiarkowanych stanów lękowych najczęściej wystarczy tylko terapia z psychoterapeutą. Otwartość na pomoc i regularne spotkania naprawdę mogą skutecznie pomóc. Jeżeli uczucie lęku jest bardzo silne i często pojawiają się napady paniki, wskazane jest rozpoczęcie leczenia farmakologicznego. Pamiętajmy, że własne zdrowie jest najważniejsze, z zaburzeniami lękowymi można wygrać, tylko trzeba włożyć w to trochę chęci i pracy.
Więcej o stanach lękowych w kontekście depresji lękowej dowiesz się z wpisu Stany lękowe, które mogą wskazywać na depresję lękową.