Przejdź do treści

Lęk uogólniony – czym się charakteryzuje

Czym jest lęk uogólniony
Podziel się:

Stres to jak najbardziej prawidłowa reakcja organizmu na sytuacje stresujące. Lęk to z kolei nadmierna reakcja organizmu na bodziec, który powoduje strach lub stres. Występuje wiele rodzajów lęku, może to być na przykład lęk przed miłościąlęk separacyjny czy właśnie lęk uogólniony. Czym w takim razie jest lęk uogólniony? Na czym polega i dlaczego wciąż wiele osób uważa, że jest to zwykły wymysł?

Lęk uogólniony – definicja

Lęk uogólniony, inaczej zespół lęku uogólnionego, to nadmierne odczuwanie lęku czy też paniki o to co przyniesie przyszłość. Poziom strachu zdecydowanie przewyższa sytuację, w której osoba chora się znajduje. Osoba dotknięta lękiem uogólnionym najczęściej boi się zachorowania na poważną chorobę, śmierci swojej lub bliskich, a także problemów finansowych. W większości przypadków nie ma nawet przesłanek, że któraś z sytuacji może się wydarzyć, jednak osoba chora odczuwa chorobliwy lęk i ciągły niepokój, żyjąc nieustannie w ciągłym poczuciu zagrożenia. W wielu przypadkach osoby dotknięte tym zaburzeniem są postrzegane jako zbyt wrażliwe oraz niestabilne przez otoczenie co znacząco wpływa na pogarszanie się zdrowia psychicznego. Poprzez utrzymujące się stany lękowe może pojawić się między innymi depresja lękowa, czy inne zaburzenie lękowe. Warto zaznaczyć, że zaburzenie to dotyka częściej kobiet.

Lęk uogólniony – objawy zaburzenia

Osoba cierpiąca na lęk uogólniony zmaga się z nim prawie codziennie. Uczucie nagłego i silnego lęku wzrasta, kiedy osoby bliskie nie są obecne w domu, nie wracają na daną godzinę, lub nie odbierają telefonu. Osoba chora nie potrafi skoncentrować się na sprawach przyziemnych, stale denerwuje się tym, co może się wydarzyć. Taki stan rzeczy często doprowadza do kłótni i niesnasek między domownikami. Pacjenci bardzo często kontrolują wydatki i stan konta bliskich, bojąc się i starając nie dopuścić do jakichkolwiek problemów finansowych. Natłok myśli często powoduje bezsenność i rozdrażnienie. Lęk przed chorobami powoduje, że pacjenci są bardzo częstymi gośćmi u lekarza pierwszego kontaktu. Nawet najmniejsza zmiana czy dolegliwość wywołuje w nich silny strach. U pacjenta występują także objawy fizjologiczne takie jak stałe napięcie mięśni, bóle głowy czy nudności i bóle brzucha.

Lęk uogólniony – przyczyny i leczenie

Przyczyn występowania lęku uogólnionego może być wiele. Często na występowanie lęku ma wpływ dzieciństwo, traumatyczne wydarzenia, czy czynniki genetyczne. Nie da się jasno określić, kto może być podatny na zachorowanie; każdy jest inny, oraz posiada inne uwarunkowania. Generalnie na występowanie tego rodzaju lęku wpływ mają trzy główne czynniki:

  • psychologiczne
  • genetyczne
  • społeczne

Kombinacja tych trzech czynników, bądź dominacja jednego z nich wpływa na wystąpienie tego rodzaju lęku. Należy pamiętać, że jeśli zauważymy u siebie zbyt częste, silne uczucie lęku, czy symptomy mogące wykazywać pojawienie się lęku uogólnionego, warto od razu udać się do lekarza psychiatry, który rozpocznie terapię, a także farmakoterapię, jeśli będzie taka potrzeba. Jednym z częściej występujących modeli terapii jest terapia poznawczo behawioralna, gdzie lekarz wypracowuje z pacjentem przyczynę jego lęków oraz dąży do zrozumienia i przeorganizowania przekonań i nawyków lękowych.


Podziel się:
>