Przejdź do treści

Lęk społeczny: na czym polega?

lęk społeczny
Podziel się:

Odczucie lęku często mylone jest z nieśmiałością. Jednak osoba nieśmiała najczęściej boi się tego, jak ocenią ją inni. Natomiast osoba cierpiąca na lęk społeczny już doskonale wie jaka będzie ocena jej osoby.

Lęk społeczny – charakterystyka

Lęk społeczny to intensywnie odczuwany strach w relacjach międzyludzkich. Jest to rodzaj fobii (o leczeniu fobii dowiesz się więcej z tego wpisu), który skutecznie uniemożliwia swobodne wychodzenie z domu do ludzi, bez odczuwania strachu. Warto nadmienić, że lęk społeczny może występować na wielu obszarach, lub tylko na wybranych. Osoba cierpiąca na to zaburzenie nerwicowe postrzega siebie przez pryzmat negatywnych opinii pojawiających się w jej głowie. Natłok negatywnych myśli powoduje silny strach przed jakimkolwiek spotkaniem z innym człowiekiem, a tym bardziej oceną. Powody, przez które powstaje lęk społeczny leżą w genetyce lub środowisku. Jeżeli mama, lub tata miewali podobne problemy, mogli oni przekazać ten strach genetycznie. Całe dzieciństwo spędzone w domu, gdzie ktoś jest chory, wpływa negatywnie na dalsze życie dziecka. Innym nierzadko występującym zaburzeniem jest lęk separacyjny.  Lęk separacyjny najczęściej występuje jako lęk u dzieci, przed stratą, lub opuszczeniem rodzica.

Lęk społeczny – objawy i skutki

Osoby, cierpiące na silny lęk czują dyskomfort podczas spotkań spotkań towarzyskich czy publicznych przemówień. Lęk społeczny powoduje utworzenie myśli na swój temat, zanim do jakiejkolwiek stresującej sytuacji dojdzie. Człowiek chorujący na lęk przed ludźmi najczęściej myśli o sobie w samych czarnych barwach. Najczęściej uważa że jest głupi, do niczego się nie nadaje, albo wszyscy się na niego patrzą. Uczucie nagłego i silnego lęku dopada najczęściej w punkcie kulminacyjnym, kiedy pacjent chorujący na stany lękowe czuje się potrzasku i nie potrafi znieść tych wszystkich opinii na swój temat. Osoby dotknięte lękiem społecznym, w zaawansowanym stanie odczuwają sam lęk przed lękiem, który zamyka je w domu i uniemożliwia swobodne wychodzenie. Skutkami długotrwałego życia w takim stresie jest nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych. Powodem nadużyć jest poczucie większej śmiałości i mniejszej kontroli nad wszystkim co taką osobę otacza.

Lęk społeczny – pomoc

Ciągły niepokój może prowadzić do rozwoju innych chorób na tle nerwowym. Strach przed miłością, czy lęk przed pracą skutecznie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie w normalnym życiu. Z tego powodu myśli osoby chorej stają się jeszcze bardziej pesymistyczne. Aby określić swój stan można samodzielnie przeprowadzić test skali lęku społecznego Leibowitza (LSAS), który pomoże umiejscowić problem na procentowej skali. Jeżeli podejrzewamy, że możemy cierpieć na stany lękowe, nie warto zwlekać, tylko należy jak najszybciej wybrać się do lekarza psychiatry lub psychologa, który rozpocznie terapię. Można oczywiście samemu próbować kontrolować strach, ale najlepsza w takim przypadku okaże się pomoc specjalisty.


Podziel się:
>