Przejdź do treści

Lęk – definicja, przyczyny, objawy

Czym jest lęk?
Podziel się:

Wiele osób mierzy się z lękiem każdego dnia. Lęk pod różnymi postaciami paraliżuje codzienne życie i sprawia, że nawet najmniejsza rzecz staje się problemem. Uczucie lęku często prowadzi do duszności, zawrotów głowy czy nudności. Skąd się właściwie bierze i co go charakteryzuje?

Czym jest lęk?

Lęk to nieprzyjemny stan emocjonalny, pojawiający się nawet na samą myśl o potencjalnym zagrożeniu. Punkt zapalny pojawiającego się lęku różni się w ten sposób od odczuwania strachu. Strach to uczucie niepokoju, przed konkretną sytuacją, na przykład przed poważną rozmową z przełożonym. Strach na ogół przemija stosunkowo szybko, natomiast uczucie lęku może być odczuwane przez dłuższy czas. Odczuwanie lęku może być związane z przebytym traumatycznym wydarzeniem z przeszłości, które powoduje ciągły niepokój na samą myśl, że mogłoby się wydarzyć ponownie. Długotrwały, silny strach należy do zaburzeń lękowych, który obniża jakość życia, wpływa na stan fizyczny organizmu i powoduje dyskomfort psychiczny. Stany lękowe występują zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Lęki u dzieci najczęściej wynikają z braku poczucia bezpieczeństwa. Rodzajem zaburzenia lękowego, który często dotyka dzieci i młodzież to lęk separacyjny. Osoby dorosłe częściej cierpią na lęk społeczny, który powoduje szereg utrudnień w życiu codziennym, na przykład strach przed wyjściem z domu.

Lęk i jego przyczyny

Ogólnymi przyczynami powstawania lęku są stresujące wydarzenia, uwarunkowania genetyczne (występowanie zaburzeń psychicznych w rodzinie), substancje psychoaktywne oraz indywidualne predyspozycje. Niemniej jednak istnieje wiele rodzajów lęków i każdy z nich wykazuje różne przyczyny powstawania, oprócz przyczyn ogólnych.
Lęk antycypacyjny podobnie jak lęk uogólniony powstaje poprzez nadmierne zamartwianie się. Występuje silne uczucie lęku na samą myśl o możliwym niebezpieczeństwie.
Lęk separacyjny, najczęściej występujący u dzieci, często powstaje poprzez zbytnią nadopiekuńczość rodziców, przebyte choroby w rodzinie, strach przed opuszczeniem.
Lęk społeczny może być spowodowany traumatycznymi wydarzeniami, związanymi z kontaktami z ludźmi. Na ten rodzaj lęku cierpią osoby wyśmiewane lub krytykowane, a także ofiary przemocy domowej.

Lęk – objawy i leczenie

Chwilowy, naturalny stres nie powoduje większych skutków i dolegliwości. Silny strach, a przede wszystkim ten długotrwały, powoduje szereg nieprzyjemnych objawów. Osoba żyjąca w ciągłym stresie doświadcza przewlekłych nudności i bólów oraz zawrotów głowy. Stałe uczucie niepokoju powoduje również uciążliwe napięcie mięśniowe, brak apetytu oraz nadmierną potliwość. W przypadku lęku antycypacyjnego nierzadko występuje także sam lęk przed lękiem czy strach przed utratą kontroli. Stały, ciągły stres może doprowadzić do powstania depresji lękowej.
Jeżeli zauważymy u siebie stale pojawiające się, silne uczucie lęku, to warto udać się do lekarza, który oceni nasz stan zdrowia. Być może cierpimy na któreś z poważniejszych zaburzeń lękowych. Profesjonalny psychoterapeuta oceni poziom lęku i zdecyduje, czy potrzebne będzie leczenie farmakologiczne. Warto o siebie zadbać i sobie pomóc, kiedy czujemy się źle.


Podziel się:
>