Przejdź do treści

Jak wyjść z depresji? O tym jak pokonać depresję

Jak wyjść z depresji
Podziel się:

Test na depresję dał pozytywny wynik, twój stan psychiczny nie pozostawia żadnych wątpliwości, a stwierdzenie „mam depresję” wydaje ci się tak samo naturalne jak niegdyś „dzień dobry”. W takiej sytuacji nie ma co czekać z założonymi rękami i użalać się nad sobą, tylko trzeba działać, by jak najszybciej wyjść z depresji. Stany depresyjne mogą być od lekkich po ciężkie, jednak bez względu na to, które dotyczą akurat ciebie osobiście, pamiętaj, że każdą depresję da się z powodzeniem leczyć. Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego artykułu.

Dlaczego pytanie „jak wyjść z depresji” stwarza tyle problemów i wątpliwości

Depresja to podstępna i groźna choroba, która stopniowo wypala ludzką chęć działania i radość życia, aż zostaną tylko same zgliszcza. Zagadnienie „jak wyjść z depresji” rodzi wiele niepewności z prostego powodu: leczenie każdej choroby i późniejszy okres rekonwalescencji wymaga woli walki, a w przypadku depresji na próżno szukać prawdziwego zapału i energii do wszelkich działań. Nie mniej jednak, dopóki jest życie dopóty jest nadzieja. Czasem wystarczy mały krok, potem kolejny i w ten sposób leczenie depresji staje się faktem. Początkowo niewielki chęci nabiorą rozmachu podobnie jak tocząca się kula śniegowa.

Jak wyjść z depresji i czy to w ogóle możliwe?

Tak. Depresja jest chorobą w pełni uleczalną, dlatego nie musisz mieć obaw, że walka z depresją jest całkiem niemożliwa czy bezcelowa. Co prawda musisz wiedzieć, że to często walka nierówna, trudna i długotrwała, ale jak najbardziej można ją wygrać i odzyskać swoje szczęśliwe życie.

Jeśli zastanawiasz się jak wyjść z depresji i nie masz na to żadnego pomysłu, uważnie przeczytaj poniższe wskazówki, a z pewnością znajdziesz sposób odpowiedni dla siebie. Ale pamiętaj – musisz CHCIEĆ wyzdrowieć. Twoje chęci i wola odzyskania własnego życia są kluczem do sukcesu.

Jak wyjść z depresji – weź sprawy w swoje ręce!

Nieważne na jaki rodzaj depresji cierpisz (czy to depresja poporodowa czy może depresja endogenna), przede wszystkim powinieneś zgłosić się ze swoim problemem do lekarza specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie depresji. Być może będziesz mieć przepisane leki redukujące stany lękowe lub też inne tzw. antydepresanty, a do tego zostaniesz skierowany na psychoterapię. Jednak nie ma żadnego cudownego sposobu ani leku, bez twojego czynnego udziału w procesie dochodzenia do zdrowia. Chodzisz na psychoterapię – świetnie. Lecz zastanów się co możesz zrobić sam, aby znacznie poprawić swoje zdrowie psychiczne i zniwelować zaburzenia depresyjne. Oto parę wskazówek:

  • zmień dietę na zdrowszą – według powiedzenia „jesteś tym co jesz”, zacznij zatem stawiać na produkty dobrej jakości a z pewnością zauważysz różnicę;
  • spędzaj czas na świeżym powietrzu – każda aktywność fizyczna jest ważna, czy to spacer czy bieg, a może jazda na rowerze; dodatkowo kontakt z naturą ukoi twoją duszę i doda sił do walki;
  • adoptuj psa ze schroniska – zyskasz wspaniałego przyjaciela, nie będziesz mieć wymówek, żeby przesiedzieć całe popołudnie na kanapie, będziesz miał się kim zaopiekować, a czworonożny przyjaciel odpłaci ci ogromnymi pokładami miłości; zarówno „dogoterapia” jak i „felinoterapia” (z udziałem kotów) pozwala zdziałać naprawdę wiele i pomaga zminimalizować objawy depresji;
  • otocz się życzliwymi ludźmi – ta tzw. „pomocna dłoń” jest nieoceniona w kryzysowych momentach; prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, a więc nawet gdy jesteś zły na cały świat, doceń tego kto jest obok ciebie i daje ci wsparcie. Może to właśnie on podpowie ci jak wyjść z depresji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o objawach depresji przeczytaj wpis Objawy depresji, czyli coś czego nie możesz lekceważyć.


Podziel się:
>