Przejdź do treści

Niepokój – jak sobie z nim radzić

Niepokój - co powoduje?
Podziel się:

Odczuwanie stresu czy nieuzasadnionego niczym dyskomfortu psychicznego rzutuje na codzienne życie. Niepokój może pojawić się w każdym momencie, czasem bez wyraźnej przyczyny. Ciągłe zamartwianie się, czy poddenerwowanie mogą negatywnie wpływać na samopoczucie i stan zdrowotny. Czy uczucie niepokoju znaczy to samo co lęk lub strach? Jak sobie radzić z uczuciem niepokoju?

Czym jest niepokój?

Niepokój to stan psychiczny cechujący się brakiem poczucia bezpieczeństwa, odczuwaniem braku spokoju i równowagi. Odczuwanie ciągłego stresu często może nie mieć konkretnej przyczyny. Ciągły niepokój i zbyt intensywne zamartwianie się mogą być oznaką pojawienia się lęku uogólnionegoLęk uogólniony, czyli nadmierne odczuwanie lęku oraz bezpodstawne zamartwianie się, jest bardzo podobny do uczucia wewnętrznego niepokoju, z tą różnicą, że jest znacznie intensywniejszy. Uczucie niepokoju może pojawiać się nagle, bądź być efektem długotrwałego zamartwiania się daną sprawą. Nierozwiązany problem, powodujący ciągłe napady stresu wpływać może nie tylko na samopoczucie, ale również na codzienne życie. Osoba żyjąca w ciągłym stresie może mieć problemy z koncentracją, pamięcią, a także staje się wycofana z życia społecznego. Ciągłe zamartwianie się może wywołać strach przed pracą, czy strach przed szkołą, gdyż osoby te nie są w stanie w pełni skupić się na swoich obowiązkach.

Niepokój, strach, lęk

Mimo, że wielu ludzi używa tych trzech słów zamiennie, nie do końca znaczą to samo.
Lęk to, podobnie jak niepokój, nieprzyjemny stan emocjonalny, w którym odczuwany jest silny strach przed nie do końca określonymi rzeczami. Uczucie lęku może wynikać z przyczyn ukrytych w psychice, na przykład wrodzony lub nabyty lęk przed pająkami, lęk wysokości czy lęk społeczny.
Strach to uczucie nagłego i silnego lęku w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu. Strach może też być wywołany przez konkretną sytuację, na przykład, przed rozmową z szefem. Odczuwanie strachu jest najczęściej krótkotrwałe i w przeciwieństwie do lęku i niepokoju jak szybko przychodzi, tak szybko odchodzi.
Niepokój może być wywoływany zarówno przez wewnętrzne bodźce jak i zewnętrzne. Uczucie niepokoju może pojawić się przed ważną rozmową ale również wtedy, kiedy mamy styczność z drugim człowiekiem, gdy cierpimy na lęk przed ludźmi.

Niepokój – jak sobie z nim radzić?

Odczuwanie nadmiernego strachu czy niepokoju może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Oprócz ogólnego rozkojarzenia, stres może powodować różne dolegliwości typu nudności czy bóle głowy. Dlatego warto pokonać stres i uwolnić się od ciągłego zamartwiania. Aby zmniejszyć poziom niepokoju warto zacząć uprawiać sport. Endorfiny uwalniające się podczas aktywności skutecznie obniżają poziom stresu, a także poprawiają humor. Ważne jest również wysypianie się i odpowiednia dieta. Bezsenność sprzyja powstawaniu zaburzeń lękowych, a także podnosi poziom niepokoju. Dobrze jest też oderwać się od szarej codzienności i spotkać się z ludźmi, którzy pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Aby zredukować poziom stresu dobrze jest pozbyć się szkodliwych nawyków, na przykład palenia papierosów czy nadużywania alkoholu. Dobrze jest również ograniczyć ilość wypijanej kofeiny, która zwiększa uczucie poddenerwowania. Zdrowy tryb życia z całą pewnością ograniczy poziom stresu i niepokoju.


Podziel się:
>