Przejdź do treści

Lęk separacyjny u niemowląt – na czym polega

Czym jest lęk separacyjny u niemowląt?
Podziel się:

Płacz niemowląt może oznaczać różne rzeczy. Dziecko może być głodne, lub być może coś go niepokoi. Bardzo często jednak za płacz odpowiada lęk separacyjny u niemowląt. Krótko mówiąc znaczy to tyle, że dziecko boi się zostać same, opuszczone przez swojego opiekuna. Skąd bierze się lęk separacyjny u niemowląt i jak sobie z nim radzić?

Lęk separacyjny u niemowląt – czym właściwie jest

Lęk separacyjny u niemowlaka charakteryzuje silne uczucie lęku i strachu przed zostawieniem go samego przez opiekuna. Maluch odczuwa strach oraz niepokój, kiedy w zasięgu swojego wzroku nie jest w stanie dostrzec bliskiej mu osoby. Lęk separacyjny najczęściej pojawia się około szóstego miesiąca życia. Kilkumiesięczne dziecko nie posiada zdolności do wyobrażenia sobie gdzie w tej chwili znajduje się jego mama lub tata. W takiej sytuacji dziecko zaczyna odczuwać niepokój wewnętrzny i najczęściej reaguje płaczem. Warto nadmienić, że lęk separacyjny, który pojawia się od około szóstego miesiąca i trwa do około trzech lat jest w zupełności normalny. Dziecko musi się nauczyć, że nie może mieć opiekuna cały czas przy sobie i rozłąki są jak najbardziej normalne. Naturalnie lęk separacyjny zaczyna mijać w momencie, gdy maluch uświadamia sobie, że rodzic dalej istnieje mimo, że go nie widzi i niedługo do niego wróci.

Skąd się bierze lęk separacyjny u niemowląt?

Strach przed opuszczeniem u małych dzieci jest w zupełności normalny i nie powinien powodować z tym związanego stresu. Przyczyn powstawania lęku separacyjnego można doszukiwać się w uwarunkowaniach genetycznych, lub wrodzonych predyspozycjach. Maluch jest silnie uzależniony od mamy, która jest dla niego wszystkim. Czuje się zupełnie bezradny i osamotniony, kiedy nie ma jej w pobliżu. Lęk separacyjny u niemowląt najczęściej objawia się płaczem, pojawia się także uczucie lęku, a czasami również paniczny lęk. Ze względu na to, że dziecko nie jest w stanie powiedzieć co mu dolega, objawy mogą przypominać napad lękowy lub atak nerwicowyNapad lęku separacyjnego najczęściej mija wraz z powrotem rodzica. W zależności od osobistych predyspozycji, takie napady lękowe związane z opuszczaniem dziecka mogą być mniej lub bardziej nasilone, a także u niektórych dzieci strach ten szybko przemija. Lęk separacyjny u niemowląt powinien samoistnie minąć do około trzeciego roku życia.

Lęk separacyjny u niemowląt – jak poradzić sobie z lękiem u dzieci

Wiele rodziców zastanawia się jak poradzić sobie z lękiem swojego maluszka. Niestety w tej kwestii niewiele da się zrobić, ponieważ lęk separacyjny u niemowląt to normalna kolej rzeczy, która dotyka większość dzieci. Niemniej jednak można starać się przyzwyczajać dziecko do krótkiej rozłąki. Przede wszystkim ważne jest podkreślanie bezpieczeństwa malca, przykładowo poprzez rozmowę gdy zamierzamy gdzieś wyjść. Mimo, że dziecko nas nie zrozumie, to z gestów czy tonu głosu znacznie się uspokoi. Zacznie kojarzyć drobne gesty z krótkotrwałym wyjściem. Bardzo ważne jest budowanie więzi i zaufania z dzieckiem. Dlatego też nie zaleca się wymykania ukradkiem czy przedłużania rozłąki, gdyż z czasem malec zacznie odczuwać coraz większy niepokój. Jeżeli jednak lęk separacyjny będzie się długo utrzymywał, warto skonsultować to ze specjalistą, który pomoże w walce z dziecięcym lękiem.


Podziel się:
>