Paniczny lęk, przyspieszone bicie serca, szybszy i płytki oddech, a także ucisk w klatce piersiowej mogą wskazywać na pojawienie się ataku nerwicowego. Napad lęku, najczęściej bardzo silnego, może trwać do około godziny. Jednak wbrew pozorom atak nerwicowy różni się od ataku paniki. Czym jest nerwica i jak poradzić sobie z lękiem?
Atak nerwicowy a nerwica
Zaburzenia lękowe potocznie nazywane nerwicą, to silne odczuwanie lęku uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Do najczęściej występujących zaburzeń nerwicowych zaliczyć można między innymi różnorakie fobie, na przykład lęk społeczny czy zespół lęku uogólnionego. Ponadto do zaburzeń lękowych można zaliczyć także lęk napadowy oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.
Każde z tych zaburzeń powoduje ciągły niepokój czy niczym nie spowodowany strach. Objawy zaburzeń nerwicowych towarzyszą niemal przez całą dobę w mniejszym lub większym stopniu. Pojawiający się strach najczęściej nie jest racjonalny. Przykładowo osoba, która cierpi na arachnofobię, czyli lęk przed pająkami, zdaje sobie sprawę, że pająki nie są dla niej zagrożeniem. Jednak ogarniający lęk wyłącza logiczne myślenie, a tą osobę ogarnia obezwładniający, chorobliwy lęk. Atak nerwicowy pojawia się w momencie skumulowania negatywnych emocji, a nasz organizm nie jest w stanie poradzić sobie z ciągłym napięciem. Zatem atak nerwicowy jest wynikiem nierozładowanego napięcia, które ze względu na zaburzenia, stale zwiększa swój zasięg.
Atak nerwicowy – przyczyny i objawy
Przyczyn powstawania ataku nerwicowego najczęściej możemy szukać w przeszłości. Ciężkie urazy psychiczne czy fizyczne, a także traumatyczne wydarzenia wpływają na dalszy stan psychiczny. Przykładowo osoba wyśmiewana przez rówieśników w szkole, może mieć problem w dorosłym życiu przy najmniejszych społecznych interakcjach. Osoby dotknięte dokuczaniem i drwinami mogą odczuwać dyskomfort przykładowo w miejscu pracy. Wiele z pozoru błahych rzeczy doprowadza do powstawania zaburzeń nerwicowych, co dalej prowadzi do napadu lęku.
Najczęstszymi objawami ataku nerwicowego jest kołatanie serca, silny ból głowy, uczucie nagłego i silnego lęku a także problemy z oddychaniem. Dodatkowo pojawia się dekoncentracja i nierzadko utrata logicznego myślenia. Do ogólnych objawów nerwicy zalicza się stały niepokój wewnętrzny, problemy ze snem, ciągłe zmęczenie, poddenerwowanie czy zaburzenia dysocjacyjne. Warto zaznaczyć, że nieleczone zaburzenia nie znikają z czasem, a jedynie intensyfikują. Atak nerwicowy zaczyna pojawiać się coraz częściej, co bardzo negatywnie wpływa na stan psychiczny jak i fizyczny.
Atak nerwicowy – skutki i leczenie
Powtarzający się napad lękowy powoduje powolne spustoszenie w organizmie. Długotrwały stres doprowadza do szeregu dolegliwości. Wiele osób, które zmagają się na co dzień z zaburzeniem nerwicowym, cierpi na chroniczne bóle głowy czy silne napięcie mięśniowe, utrudniające prawidłową koordynację ruchową. Dodatkowo często pojawiają się problemy z odżywianiem, prowadzące do pojawienia się wrzodów. Regularne ataki lęku zwiększają ryzyko chorób serca czy chorób układu krążenia.
Jeżeli zauważymy u siebie symptomy wskazujące na pojawienie się zaburzeń lękowych, lub co gorsza doświadczamy ataków nerwicowych, należy zgłosić się do lekarza. Profesjonalny psychoterapeuta zastosuje odpowiednią terapię i jeśli to konieczne wdroży również leczenie farmakologiczne. Po wyleczeniu stanu psychicznego z całą pewnością ustąpi też wiele fizycznych dolegliwości.